Proč Bio kosmetika?

Proč bio kosmetika?

Je to pár měsíců zpět, co jsem si přinesla od kosmetičky krém na smíšenou pleť. Nikdy jsem takovým věcem příliš neholdovala, ale léta běží, tak proč nezkusit trochu své pleti polepšit. Jednalo se o „přírodní kosmetiku“ a tak jsem ho večer po vyčištění pleti bez váhání použila.

Nejsem vlastníkem citlivé pleti, nejsem ani alergik, mám ji normální s mastnou T-zónou. Přesto se mi po nanesení krému za zhruba 600,– Kč po dvou hodinách začaly na tváři objevovat červené flíčky. Okamžitě jsem tedy omyla obličej vodou + mýdlem a čekala jsem, že to snad do rána odezní. Bohužel nestalo se tak, a po pár dnech se z červených fleků stal ekzém. Začala jsem logicky pátrat po tom, co to způsobilo, a jak jsem se tak probírala složením nestačila jsem se divit. Přírodní kosmetika mimo několika výtažků z rostlin obsahovala také chemii a to ne vždy úplně neškodnou. Probírala jsem se internetem a hledala původ těchto látek a jejich případné negativní dopady na moji pleť. Jsem si jistá, že ne každá syntetická látka v kosmetice je špatná a také že koncentrace těch škodlivých by musela být hodně vysoká, přesto to „něco“ způsobilo nepříznivou reakci mé kůže a ta je přece tím nejlepším indikátorem toho, co je pro ni dobré a co špatné.

Přírodní kosmetika versus certifikovaná bio kosmetika

Hledala jsem tedy dál a zjistila, že je velký rozdíl mezi přírodní a certifikovanou bio kosmetikou. Mnoho výrobců kosmetiky používá termín „přírodní kosmetika“, může to ale značit mnohé. Od chemických výrobků, které obsahují nějaký výtažek z bylin až po výrobky skutečně velmi kvalitní, pouze necertifikované. Pokud má ale kosmetika jeden z bio certifikátů, znamená to, že výrobce certifikačnímu orgánu prokázal, že použité suroviny jsou nejen přírodního charakteru, ale současně pocházejí z ekologického zemědělství a pro tento účel mají platná nezávislá osvědčení. Takže pokud kupujete kosmetiku, která certifikaci nemá, čtěte pozorně složení výrobku.

Je biokosmetika bezpečnější než jiná kosmetika?

Každý kosmetický prostředek (v EU) musí splnit základní požadavky směrnice Rady 76/768 (EHS), která definuje požadavky na kosmetiku. Vše ostatní představuje dobrovolný nadstandard.

Biokosmetika většinou obsahuje přírodní suroviny nebo látky odvozené z tohoto původu. Tento fakt omezuje riziko kontaktu kůže a potažmo organismu s látkami, které nejsou tělu vlastní. Rovněž omezení nebo vyloučení použití některých barviv, zákaz syntetických parfémací a výrazné omezení možnosti použití konzervačních látek přispívá ke zvýšení úrovně bezpečnosti certifikované přírodní kosmetiky pro člověka.

A co výsledek?

U pěstící kosmetiky mi jednoznačně vychází jako vítěz ta bio/čistě přírodní. Nejenom pro ten pocit, že nekrmím svoji pleť syntetickými látkami, když má odpočívat a regenerovat se, ale i výsledky jsou mnohem viditelnější. Pleti příroda svědčí a má viditelně zdravější barvu, je čistá a svěží. Díky tomu, že se jedná o produkty přírody, lze jednoduše různé ingredience míchat a vytvářet si tak krémy „na míru“. Co se ceny týče, je srovnatelná s běžnou kosmetikou, někdy levnější, někdy i dražší, ale je to pouze relativní. Moje matka používala na dekolt několik poměrně drahých přípravků běžné kosmetiky a žádný z nich (ani všechny dohromady) nebyl schopen vyhladit kůži tak dokonale, jako „obyčejné“ čisté bambucké máslo.

Šampony jsou na tom také velmi dobře. Mám dost poškozené vlasy, přestože si je nebarvím, nežehlím a v podstatě je pouze ráno svážu do uzlu, jsou neuvěřitelně suché. Pokaždé když jsem si je umyla běžným šamponem (a to jsem zkoušela snad všechny běžně dostupné značky) vůbec to nevypadalo pěkně. Po několikerém použití bio šamponu bez silikonů konečně vypadají moje vlasy jako vlasy a ne jako suchá sláma. I na omak je cítit, že mají potřebnou hydrataci a výživu.

A když už jsme u těch vlasů, můžeme si říct i něco o barvách na vlasy. Abych byla upřímná ještě jsem je nezkoušela, ale plánuju to, vzhledem k sem tam se objevujícím šedinám. Bio kosmetika používá pro barvení většinou hennu, její nevýhoda tkví v tom, že není schopná vaše vlasy zesvětlit a také hůře kryje šediny (což se dá údajně vyřešit dvojím barvením). Pokud by vám z nějakého důvodu henna nevyhovovala, dají se sehnat „chemické“ barvy, kterou jsou však vyrobeny tak, aby měly na vlasy co nejmenší negativní účinky.

Dekorativní je na tom trochu hůře. Opravdu kvalitní bio dekorativka je velmi drahá (lze samozřejmě sehnat i levnější varianty, ale výsledek je bohužel znát), srovnatelná se značkami jako Lancome apod. a ani tak v podstatě nikdy nedosáhnete takových výsledků jako u běžné kosmetiky. Za pěstící make-up, který je vyroben pouze z rostlin a vaši pleť nedráždí – naopak chrání, zaplatíte nejen vysokou cenu, ale také slabším výsledkem. I to je ale relativní. Pokud toužíte mít pleť jako z kaučuku, nepřirozeně dokonalou, pak se bio kosmetice vyhněte. Rtěnky nevydrží tolik co ty běžné a řasenky na tom nejsou o nic lépe. Já jsem ale nikdy nechtěla vypadat jako panna z výkladu a nestojím ani o to, aby mě lidi nepoznávali, když se odlíčím. Jde mi o přirozený vzhled, ve kterém jemně doladím malé nedostatky. A k tomu mi tenhle druh kosmetiky naprosto stačí.

Je důležité také upozornit, že se při přechodu na bio produkty může dostavit reakce pleti, která se „zbavuje chemie“, což může vypadat různě. Od žádných viditelnějších reakcí až po pupínky, flíčky či svědící pokožku, to ale časem zmizí. Nepleťte si to však s alergií, existují lidé mající alergii například na měsíček lékařský apod. Co se alergenů týče, měli byste být obezřetní i v tomto případě.

Kde se to dá sehnat?

S kamennými obchody je to horší, ale lze to vyřešit eshopem.  Ve větších městech mají jednotliví výrobci či eshopy svoje obchody, nebo je jejich sortiment součástí nějaké prodejny se zdravou výživou. Na titulní stránce jsou odkazy na některé eshopy, kde nakupuju.

Proč Bio kosmetika?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek