Jak si vypěstovat žínku

Lufa je pozoruhodně všestranná rostlina. Mladé plody jsou jedlé a chutné, ze zralých se získává čistě přírodní, prvotřídní mycí žínka. Pro její zdravotní a krášlicí účinky ji používala již Kleopatra a oblíbená je stále. Lufu si můžete dokonce sami vypěstovat a žínku z ní velmi snadno vyrobit.

0
464
zhlédnutí

Zní to divně co? Taky jsem si vždycky myslela, že nám je vylisuje nějaký stroj z umělý hmoty. Žínka o které teď mluvím je ale čistě přírodní materiál a kdyby nic, je alespoň pro přírodu rozložitelný.

Lufa válcovitá (Luffa cylindrica, syn. Lufa aegyptica) je jednoletá, popínavá bylina z čeledi tykvovitých. Výhonky rostliny mohou dosáhnout i několika metrů a plody v ideálních podmínkách i metr. Plody se ještě nezralé konzumují a nebo po dozrání  se z pevného pletiva usuší zvláštně vypadající, ale skvělá žínka. Lufa (neboli tivuk či tournef)  je domovem je v tropech jihovýchodní Asie. Pěstuje se ale i v Africe a jižní Americe.

Žínka z lufy:

  • Prokrví pokožku a pomůže lepší regeneraci
  • Působí jako jemný peeling
  • Odstraňuje odumřelé kožní buňky a uvolňuje ucpané mazové žlázy.
  • Je jednou z nejúčinnějších prevencí a pomocí při celulitidě
  • Pomáhá při revmatismu, neboť prokrvuje tkáně i v okolí kloubů
  • Přináší úlevu namoženým a unaveným svalům
  • Stimuluje krevní oběh a tak celkově osvěžuje a povzbuzuje unavený organismus
  • Pomáhá proti zarůstání chloupků po holení

Lufa se dá i vyvařit, takže pokud máte strach z plísní, strčte ji do horké vody.

Proti celulitidě to zabralo, přestala jsem pít sycené nápoje a omezila cukr. Taky je nutný pohyb (bez pohybu žádný zázrak nečekejte). Žínka ale skvěle prokrví a rozproudí lymfu, která je víceméně zodpovědná za nevzhledné hrbolky na stehnech. Můžete zkusit lymfatické masáže, drahé krémy a nebo přístrojové kosmetické ošetření. Já jsem si ale vystačila s lufou a pohybem.

Návod jak na to pochází z článku Jany Bucharové z iReceptáře:

Lufa je teplomilná, přesto si ji můžete vypěstovat i u nás. Ideální je skleník či fóliovník, ale v teplejších oblastech bude růst a plodit i venku, pokud jí najdete chráněné místo. Ideální je stanoviště u jižně orientované zdi. Daří se jí i v prostorné, hluboké nádobě na jižně či jihovýchodně orientovaném balkóně. Vzhledem k teplým létům poslední doby lze lufu úspěšně pěstovat venku i oblastech, které nepatří k nejteplejším, pokud jí dopřejete výhřevné a chráněné stanoviště. Pokud rostlina prospívá, může na ní dozrát až 20 plodů.

Lufa kvete žlutými květy: nejprve vykvétají samičí, později samčí. Potřebuje opylení hmyzem, případně se pojistíme přenesením pylu na štětečku.

Předpěstovat si sazeničky ze semínek musíte hned v březnu, a to v teple. Klíčí a rostou poměrně pomalu, doženou to později
Sazeničky se ven vysazují až po ledových mužích, v polovině května. Venku pěstované zpočátku chraňte bílou netkanou textilií. Nesnesou ani mírný mrazík.
Při růstu potřebuje popínavá liána oporu. Použít můžete různé konstrukce, po nichž se může rozpínat do výšky i do šířky (laťkové treláže, pletiva a podobně). Je třeba počítat i se značnou váhou budoucích plodů.
Lufě svědčí hojnost slunce a tepla, ale potřebuje zde také vydatnou zálivku. Substrát nikdy nenechávejte zcela proschnout.
Bujný růst a velké plody si žádají i výživu. Přihnojujte pravidelně kompletním hnojivem, nejlépe určeným pro plodovou zeleninu, a vyzrálým kompostem.

Sklizeň mycích žínek
Pro výrobu žínky musí být plody zcela zralé – někdy potřebují až pět měsíců. V našich podmínkách se sklízejí obvykle až v říjnu či listopadu. Pravou dobu poznáte snadno, neboť zralé plody jsou suché, lehké, a na jejich konci se otvírá víčko, z něhož se začnou uvolňovat semena. Plody však venku nikdy nenechávejte zmrznout.

Semena vyklepejte a uschovejte pro další rok.
Plody namočte do vody, v níž se po chvíli začne oddělovat slupka a později i dužina od cévních svazků, pletiva, které bude tvořit žínku. (Slupku lze také oddělit již předem, když plodem uhodíte o zeď)
Od zbytků dužiny pletivo očistěte pod proudem vody.
Vypreparovanou žínku důkladně usušte, nejlépe na slunci, které ji vybělí.
Dlouhé plody můžete podle potřeby nařezat na kratší úseky. Dutinami v žínce snadno protáhnete i provázek, za který lze poté žínku zavěšovat.

A jestli nemáte dostatek trpělivosti, dá se běžně koupit v obchodě 🙂 a to jak na tělo, tak existuje i maličká verze na pleť 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím napište komentář!
Prosím, vložte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..