Kindle Paperwhite 3

Parametry

Displej: E Ink displej Carta (nejnovější technologie)
Rozlišení displeje: 1050 x 1440 px
Jemnost displeje: 300 ppi
Rozměry: 169 mm x 117 mm x 9,1 mm
Váha: 205 gramů (verze s 3g modulem: 217 gramů)
Vnitřní paměť: 4GB (nelze rozšiřovat)
Výdrž baterie: kolem 6 týdnů, když čtete tak 0,5 hodiny denně
Konektivita: Wi-Fi (802.11b, 802.11g, or 802.11n)
Podporované formáty: Kindle Format 8 (AWZ3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
Obsah balení: manuál (není v češtině), USB 2.0 kabel pro nabíjení nebo připojení k počítači.

Recenze

Když jsem vybíral dárek pro svůj „Poklad“ neměl jsem moc na výběr. Můžete namítnout, že ženám se kupují dárky jedna radost a já vám dám za pravdu. Jenomže ta moje je žena netypických vlastností i zájmů. Takže dárek musí být praktický, originální a ještě na něm musí být aspoň někde v rohu logo Autobotů (a teď musíte dát za pravdu vy mně, že to se na tulipán dostává blbě). Logo se dá vyškrábat téměř kamkoliv jinam, originální snad dokážu být taky, ale zajistit praktičnost zrovna pro ni není právě jednoduché. V tý době se celkem intenzivně věnovala studiu a já dostal shodou okolností typ na elektronickou čtečku knih. Tak proč ji neušetřit tahání těžkých svazků a jednu ji nekoupit? Zkušenosti s tímhle přístrojem jsem neměl, jako většina jsem preferoval papírové knihy. Ti, kteří je používají mi doporučili Kindle a i v recenzích na internetu si ji nemohli vynachválit. Konkrétně model Kindle Paperwhite 3. Koupil jsem rovnou dvě (à 3800 Kč), jednu pro sebe a jednu pro ni. Měl jsem trochu zmatek ve sponzorovaných a nesponzorovaných verzích, ale poradili mi tu první, tak jsem při nákupu zvolil sponzorovanou. Až potom jsem se dozvěděl, že sponzorovaná obsahuje reklamy a je proto o něco levnější. Reklamy jsou na cizojazyčné knihy z Amazonu, takže pro český trh moc význam nemají. Na druhou stranu tam ale ničemu nevadí a při čtení se nezobrazují. Ukazují se jenom při zapínání a v „obsahu“ čtečky.

Z balení jsem vytáhl USB na propojení s počítačem a samotnou čtečku s návodem, nic víc. USB slouží i jako nabíječka a mě celkem potěšilo, že nemusím po bytě schovávat desítky nových kabelů, které nikdy nepoužiju. Jako uživatele tabletů a smart telefonů mě po zapnutí překvapil černobílý, ale kvalitní displej. Čtečka je teda vhodnější pro čtení knih (textu). Jestli máte v oblibě komiksy a jiné barevné knihy, musíte se buď smířit s tím, že nebudou v barvě a budou se číst trochu nekomfortně, nebo si radši kupte tablet. Klasický text je ale výborně čitelný, ostrý a vždycky výborně podsvícený (čtečka si reguluje světlo podle toho okolního). Jenom dole se mi zdá, že není podsvícení úplně jednolité, ale oči to neruší. Velikost 6 palců se mi ze začátku zdála malá, ale po nějaké době používání jsem přišel na to, že je vyhovující. Musím uznat, že se mi z tohoto displeje čte asi lépe, než z běžné knihy. Kontrast a jemnost prostě nemají chybu. Čtečka je i s obalem (který dokoupíte zvlášť) příjemně lehká a jestli máte v oblibě tlusté svazky, ulevíte rukám. Tělo je z pogumovaného materiálu, který mi není na omak zrovna příjemný a zůstávájí na něm nehezké otisky. Určitě je dobré si obal, o kterém jsem mluvil, pořídit a nejenom kvůli otiskům, ale také jako ochranu displeje.

Dalším malým hendikepem je pro mě formát. Mobi je speciální formát pro Kindle, ve kterém jsou nasázené některé knihy i u nás. Převládá ale pořád klasický epub (který Kindle nezvládá) a PDF (který zvládá v omezené míře). Máte možnost využít software pro převod z epub do mobi, to ale nadělá někdy v zobrazení textu trochu paseku. PDF se zase zobrazuje staticky jako obrázek, který si můžete zvětšit tak jako na svém telefonu. Zapomněl jsem zmínit, že je čtečka dotyková. Reakce nejsou tak rychlé, jako na nových telefonech a tabletech, ale myslím si, že to není ani potřeba.

Čtečka také zvládá i další funkce, které běžná kniha nikdy nenabídne. Tou první je možnost připojení k wifi. Má to hned několik využití. Prodejci (včetně Amazonu) nabízí možnost zaslat zakoupenou knihu přímo do vaší čtečky pomocí emailu, který si zadáte do přístroje hned po zapnutí. Další funkce je propojení s anglickou Wikipedií, která vám vysvětlí neznámé pojmy nebo oxfordský výkladový slovník, který ocení studenti angličtiny 🙂 Text si můžete zvětšit, zmenšit, máte možnost výběru z několika fontů, zajímavé pasáže si můžete označit a taky sdílet pomocí Twitteru a Facebooku. V mobi formátu je text velice flexibilní a můžete si ho přizpůsobit tak, aby vám vyhovoval. Můžete v knihách vyhledávat, propojit čtečku s Goodreads, podívat se přímo do obchodu Amazonu a koupit si knihu, nastavovat jas, listovat v obsahu, vytvářet si záložky, atd.

V nastavení najdete kromě nastavení přístroje a četby i dětský zámek a jazyk. Prsty do ohně bych za to nedal, ale myslím si, že Kindle s českým prostředím k sehnání není. Je v menu sice možnost změnit si jazyk, ale češtinu jsem mezi nimi nenašel. Použitá angličtina je jednoduchá a myslím si, že s ní nikdo problémy mít nebude.

Kindle Paperwhite 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat