Transformers 5: Poslední rytíř

Transformers: The Last Knight
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2017, 151 min

Režie: Michael Bay
Scénář: Art Marcum, Matt Holloway, Ken Nolan
Kamera: Jonathan Sela
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Mark Wahlberg, Anthony Hopkins, Isabela Moner, Santiago Cabrera, John Turturro, Josh Duhamel, Stanley Tucci, Peter Cullen, Jean Dujardin, Jerrod Carmichael, John Goodman, Ken Watanabe, a další.

Jak začít? Je to hrozný. Bay teda vždycky kašlal na nějakou logiku příběhu, ale tohle už přesáhlo i moje meze. Pokud by se měl tenhle film shrnout do jedné věty, pak bych nejspíš použila: „Naprostý chaos!“ Tvůrci tady vsadili jasně na vizuální efekty a se zbytkem se moc nepárali. Narvali tam moji oblíbenou legendu o králi Artušovi, vykradli námětem Šifru mistra Leonarda, přimíchali tam pár robotu a voilá, kravina je na světě.

Z Galvatrona je opět Megatron se svou původní schopností transformace do mimozemské stíhačky (jak k tomu přišel?). Navíc vyjednává! s lidmi o propuštění jeho zabáslých kámošů! Kriste pane! A znovu dělá pohůnka, tentokrát samotné stvořitelce. Opravdu, větší plivanec do tváře dostat nemohl. Optimus, který se v předchozím díle vydává hledat svoje stvořitele lítá zmrzlý na kost vesmírem a čirou náhodou spadne na Cybertron před onu stvořitelku. Wahlberg i s ostatními transformery jsou štvaná zvěř, ale protože tam někde spadla loď s nějakým rytířským robotem (kdo to je? kde se tam vzal? odkud?), který mu předá malý kovový předmět, mající zajímavé schopnosti předurčující nositele být Posledním rytířem, je najednou ústřední postavou celého filmu. Celý scénář je založen na tom, že roboti jsou s námi už od dob středověku (je to velmi zajímavá myšlenka, nedotažená do konce). Pomáhali rytířům Kulatého stolu, v první i druhé světové válce a jsou s námi až dodnes (nepopírá to trochu předchozí díly? kde se berou další a další transformeři? proč Optimus bojoval v předchozích dílech proti decepticonům s pěti, když je jich všude kolem tolik?? kde byl v prvních čtyřech dílech herecky úžasný Anthony Hopkins?). Potkáváme i staré známe tváře, ale jsou tam jen pro štěk nebo aby posunuli příběh tím správným směrem.

Scéna kdy se Nemesis Prime chystá zabít Bumblebeeho je děsivá. Někdo se ji snažil napsat tak, aby diváka chytla za srdce, ale vyznívá spíš trapně. Bee má sice krásnej hlas a je fajn, že tím Optima probral, ale Primeovo tvrzení: „Bee, tvůj hlas! Neslyšel jsem ho od chvíle, co padl Cybertron,“ je přinejmenším lživé. Vzpomeňte si na první díl, kdy se Bee Optima ptá: „Žádám o povolení promluvit! Chci zůstat s tím chlapcem!“. Ano, někdo říká, že to bylo rádio, podle mě nikoliv. Bumblebee zřetelně pohybuje čelistmi a Sam křičí: „Takže ty zase mluvíš?“ Ale abych se vrátila k původní myšlence, založit klíčovou scénu na evidentní chybě scénaristů a, pan Cullen mi to odpustí, přihlouplému Optimovu žvatlání: „Už vás nikdy nezradím!“ je trapas.

Pak už je to jenom přehršel výbuchů, zmatku a houfu naprosto zbytečných postav. Dívenka, která dokáže opravit cokoliv, je sice milá, ale její význam pro film, jsem nepochopila. Vivian je sice krásný kus ženský, ale taky tam nemusela nutně být, sakra! Hůl, kterou v Artušových dobách předalo 12 Strážných rytířů Merlinovi, může použít sice jen ona (jako čarodějův potomek), ale přehazují si ji tam všichni jak se jim zachce. V Optimových rukou reaguje a je aktivní. Hůl měla ovládat draka, který byl spojením zmíněných 12 obrovských transformerů, ale nějak se jim v příběhu ztratilo přesné vymezení k čemu všemu slouží a jak se používá. Duhamel asi stárne a ztrácí ten správný nacionalismus a zdá se mi, že i všichni ostatní, kterým Autoboti vždycky vytáhli trn z paty nějak otupěli.

Sestřih těch nejzajímavějších scén (POZOR SPOILER):

https://youtu.be/kTqK0E5HwYI

Co se samotných robotů týče, jsou tam také jen proto, že je má film v názvu.

Autoboti

 • Optimus Prime – Začíná trpět žvatlavostí, kterou se Megatron nakazil v prvních dílech. Bohužel jeho repliky nevyznívají heroicky, ale trapně. Věřím, že u toho Peter Cullen těžce trpěl. Charakter jako on se nechá ošálit svojí stvořitelkou tak lehce a obrátit se proti tomu za co celou dobu bojoval. Do jisté míry to chápu, Cybertron je jeho domov a on je neustále zmítán touhou obnovit jej a žít zase v míru. I Optimus dělá chyby, ale ve filmu pro dospělé to mohlo být pod trochu větším tlakem.
 • Bumblebee – Nejspíš prodává celou sérii a nemusíme se tak bát, že o něj přijdeme, tak jako o všechny klíčové postavy. Jeho vzhled je poměrně sympatický a jeho tvář nemá tendence vypadat lidsky, i když znaky humanoidů nese. Jednoznačně je nepropracovanější postavou celé série. Vyvíjí se a vychází najevo, že není tam milej jak se tváří. V době, kdy byl Optimus pryč, převzal velení (Robots in disguise?) a jeho hlášky už nejsou tak naivní jako na začátku. Jo, myslím, že je povedený. Někteří frflají, že by ho Prime rozmáčkl jako malinu, ale já si myslím, že ne. Optimus je silný charakter, a i když byl chvíli „šílený“, něco uvnitř něj mu nedovolilo jít do svého „syna“ naplno.
 • Cogman – Kdo? Co? Jeho jediná sympatická scéna je, když ho Bee šoupne do vody a on si i jeho připisuje na seznam hulvátů.
 • Hot Rod – fanouškům známý i jako Rodimus Prime. Významná postava universa Transformers, bohužel sem ho šoupli jen proto, že nám dochází významná jména Autobotů. Kde vůbec byl, když se zachraňovala Země v předchozích dílech? Jezdil si po Anglii a honil se nad svou „little lady“? Prostor nedostal veškerý žádný. Jenom jsem ho slyšela třikrát říct: „Zastavím svou zbraní čas!“ Škoda.
 • Drift – Do počtu, byl legrační, což by být asi neměl (jako jeden z bývalých nejobávanějších Decepticonů) a to jenom v souvislosti s minidinoboty. V akci moc vidět nebyl.
 • Hound – Tlustej žvatlal, občas jakože vtipnej. Význam tam taky moc neměl, ale buďme rádi, že aspoň přežil.
 • Crosshairs – Ten už tam taky jenom plní početní úkol. V každým díle si aspoň cvrkne, nad Optimovým proslovem. Tentokrát byl ale trochu mimo.
 • Sqweeks – Milý malý robůtek, který tam měl, asi jako jedinej, hrdinskou roli. Uznání se mu ale dostalo jen od Hot Roda. Jsem ráda, že ho Rodimus nenechal na holičkách a když zdrhal, vzal ho do náruče.
 • Wheelie – Pár štěků.
 • Daytrader – Transformerský vetešník.
 • Topspin – Objevil se už v Marvelovských komiksech, tak jsme mohli hodit očko i tady. Tuším se mihl i ve trojce.
 • „Bulldog“ – Autobot podobný Jetfirovi, trochu už ho brala demence.

Dinoboti

 • Grimlock jako vůdce Dinobotů – jeho scény v celém filmu zabraly asi jen minutu. Opakuju, MINUTU!!! Debilové. Moc si teda nezaválčil, jenom se poblil z policejního auta, který si dal k snídani.
 • Slug – Jestli měl Grimlock minutu, tak tenhle chudák pár vteřin.
 • Mini-Dinoboti jako malé verze Grimlocka, Sluga a Strafea – jsou miloučcí, ale to se vylíhlo z vajec, který snesl kdo?

Deceptikoni

 • Megatron – vzhledem starej dobrej Megatron, jeho charakter šel ale do háje. Nepomohl ani fakt, že v tomhle díle získali pro dabing samotného Franka Welkera (namluvil původní animák).
 • Onslaught – umírá ruku Drifta.
 • Nitro Zeus – chvíli jsem si myslela, že Shockwave vstal z mrtvých ale nikoliv.
 • Barricade – je asi oblíbenec tvůrců, protože přežil až do posledního dílu a vypadá čím dál tím líp.
 • Mohawk – proboha…
 • Dreadbot – přiznám se, nevim kdo to je.

Ostatní

 • Quintessa – hezká paní. S nekonečnou mocí, která dokáže stvořit a spoutat Optima Primea, ale která potřebuje decepticony i Primea, aby sebrala jedné ženské hůl.
 • Infernocons – Kdo? Co? Decepticoni měli asi málo projektů slučování. Devastator (ten je vlastně mrtvej, sorry), Bruticus, Menasor…
 • Unicron – ano máme ho tu.
 • Strážní rytíři + ti další – moc krásní a draky můžu v jakékoliv podobě. Jak to ale souvisí s TF?

Uvidíme, co nám přinese spin off Bumblebee. Bay si nechal otevřený konec, ale přicházející Cybertron jako by symbolicky zlikvidoval všechny upomínky na předchozí děj. Vzal se sebou Archu na měsíci a zničil i pyramidu, na které se odehrával druhý díl. Doufejme, že nám tím chtěl režisér naznačit, že v podobném duchu už nehodlá pokračovat.

Transformers 5: Poslední rytíř

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek