Transformers 4: Zánik

Transformers: Age of Extinction
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA / Čína, 2014, 165 min

Režie: Michael Bay
Scénář: Ehren Kruger
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Mark Wahlberg, Jack Reynor, Nicola Peltz, Stanley Tucci, Kelsey Grammer, Sophia Myles, Bingbing Li, T.J. Miller, Peter Cullen, Titus Welliver, Victoria Summer, Heather Danner, Cleo King, Michael Wong, Ray Lui, Ken Watanabe, a další.

No… nevim co si mám o tomhle přesně myslet. Přijde mi to, jako by si Optimus odskočil do jiného sci-fi snímku. Původní koncept byl úplně opuštěn, pošahaného Sama vystřídal upjatý, moralizující tatík a předchozí sexbomby nijaká holka, která na 17 rozhodně nevypadá. Záchrana světa se scvrkla na záchranu jedné rodiny a Optimovi, který má v téhle Bay sérii hodně dlouhý vedení konečně došlo, že za to tahle planeta možná nestojí. Nic není tak černobílé, jak si to Prime maluje. Jeho ideály možná fungovaly na Cybertronu. Na Zemi s tímhle ale moc nepochodí. On je trochu rozdíl mezi seriálem pro děti, které potřebují mít přesně vymezené zlo a dobro a filmem pro dospělé.

Proč? Lidé se jednoduše rozhodli vyrobit si vlastní transformery, a protože potřebují materiál pořádají hon na originály. A to i zbývající Autoboty. Scéna, ve které nahání chudáka Ratcheta byla odporná, jeho žebraní o život fakticky bolelo a když došlo na tavení jeho pozůstatků, vybuchl i vždycky rozvážný a klidný Optimus. Za jeho vztek a likvidaci pitevny má u mě jedno významné plus. Lidé jsou opravdu odporná stvoření a celý film se nese v duchu hledání perly v kupce hnoje. Americký nacionalismus je tatam, nicméně si myslím, že tento snímek už s Transformers nemá moc společného.

https://youtu.be/h4lWcNTP9_A

Všichni tam nahání nějaké „Zrno“ nebo „Semeno“, říkejte si tomu jak chcete, které dokáže vytvořit potřebný kov pro výrobu robotů? Nebo je schopno z živých organismů vytvořit roboty? Já nevím, nějak jsem to nepobrala v souvislosti s Dinoboty. Kde se teda vzali a proč mají tvar jaký mají.

Megatron se sice jakýmsi mně nepochopitelným způsobem reinkarnoval (bez jiskry?), ale je tam jednoduše proto, aby tam byl a jeho transformace pro mě už ztratila kouzlo (plynule mění svůj tvar, mechanika šla stranou a nahradil ji T1000). Hlavním záporákem je (alespoň ze začátku) charismatický a velmi inteligentní hajzl mající zvláštní noblesu, Lockdown, který je ve filmu bez vyznání, ovšem například v IDW G1 je decepticonský lovec odměn, jenž je povolán k lovu zběhlého Deadlocka alias Drifta. Ano, Drift se tu objevuje také a s ním i odporně přitloustlý Hound, Crosshairs a Bee. Nikdo jiný nejspíš nezbyl. Bay si ve trojce vymlátil téměř všechny klíčové postavy a to jak na straně Decepticonů, tak i Autobotů. Není s kým hrát.

Bumblebee má pořád svoje sympaticky mechanické rysy, u těch nových se ale autoři snažili o rysy lidské. Je to hnus. Trojlístek nováčků jsou zrůdičky, největší zklamání je pro mě Drift. Drift a Dinoboti. Jsou to sice velkolepí a skvělí válečníci, ale z původních Dinobotů tam taky moc nezůstalo. Barvu pominu, modré oči, které má mít Grimlock po tátovi (Wheeljack) taky, ale moc jsem doufala, že uslyším alespoň jednou kromě toho zvířecího řevu ono: „Me, Grimlock…“

Transformers 4: Zánik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek