Transformers 3: Temná strana měsíce

Transformers: Dark of the Moon
Akční / Sci-Fi / Dobrodružný
USA, 2011, 148 min

Režie: Michael Bay
Scénář: Ehren Kruger
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley, Frances McDormand, Hugo Weaving, John Turturro, Tyrese Gibson, John Malkovich, Patrick Dempsey, Ken Jeong, Alan Tudyk, Peter Cullen, Kevin Dunn, Josh Duhamel, Keiko Agena, Frank Welker, Leonard Nimoy, Tom Kenny, Karyn Parsons, Glenn Morshower, Robert Foxworth, Charles Adler, a další.

Film číslo tři z roku 2011 je, ať se to zdá neuvěřitelné, mnohem akčnější než dva předchozí. Je to tak, k vidění je více robotů a ještě více výbuchů. Zvuky i hudba super, roboti povedení (někteří).

Autoboti vydatně pomáhají Americe „řešit konflikty“ (chápej srát se do čeho nemají, což je americká specialita), čímž pro mě Optimus přestává být nestranným vůči lidstvu jako takovém. Američané jsou tedy nejlepší, nejchytřejší, nejférovější a nejodvážnější, a proto je dobré být s nimi. Na scéně se objeví i rusáci, jakožto učebnicoví zlouni, kteří vykradli autobotskou Archu, vezoucí technologii, která by mohla zachránit zničený Cybertron. Mimo to měla i posádku a kapitána, samotného Sentinela Primea, který je tvůrcem oné technologie a jako jediný ji dokáže ovládat. Archa havarovala na odvrácené straně měsíce a Amerika si toho samozřejmě všimla, vyslala tam Armstronga a spol a ti skutečně objevili obří loď plnou mrtvých robotů. Rusáci však byli mnohem vychcanější a vybrakovali Arše vnitřnosti. Část jejího motoru posloužila jako zdroj jaderné energie v Černobylu.

Když pominu ten Americkej nacionalismus, nic jiného ze začátku filmu nezbývá. Snad jen Archa, která je nutnou součástí světa Autobotů, Sentinel Prime (ty jeho jakože vousy mě zvedly ze židle) a scéna v Černobylu. Úvodní akce Bayovi jdou, o tom žádná. Představí se nám stále nádherný Optimus Prime, který si dokonce po vzoru G1 veze svůj návěs s nutnou výbavou, i jeho protivník Shockwave (moje matka stále považuje za nenormální, že je dokážu rozlišit a pojmenovat). U toho mi docela vadí ten kostěný vzhled a chybějící fialová, nicméně co se nováčků týče, u něj jediného jsem si cvrkla. Zůstává jednooký a drží i svoji obvyklou zbraň. Scéna v Černobylu je podbarvená destruktivní hudbou a vrcholí v momentě, kdy se nám Shockwave ukáže v celé své kráse. Uznávám, že je charismatický a jeho přítomnost navozuje dusivou atmosféru, což se bohužel nedá říct o vůdci Decepticonů, Megatronovi.

Decepticoni mají s obnovou Cybertronu svoje plány a tím posledním článkem je Sentinel Prime. Hlavní zápletku vyzvonit nehodlám, ale musím říct, že obsahově Bay začíná sklouzávat k frašce. Bouchá všechno na co se podíváte, Sam je hysteričtější než obvykle, jeho nová kočka je vytuněná blondýna s kilem makeupu na xichtě, který je mimořádné kvality a i v přestřelkách drží jako divej. Umírá se jako na běžícím pásu a na můj vkus se ve scénáři až příliš často opakuje: „Optimus!“ (hystericky). Hlavní hrdina byl ve dvojce normální, ale ve trojce úplně otočil a dělá ze sebe hrdinu. V prvních dílech to uhrála aspoň Megan, tady nikdo. Shia LaBeouf nemá sexappealu co by se za nehet vešlo, blondýnka by mít měla, protože na nic jiného tam ani není. Její trapná scéna na konci filmu, ve které nazývá Megatrona Sentinelovou děvkou a přežije to! je naprosto zbytečná. Američtí hrdinové nesmí chybět. Občas tam prosvitne i nějaký ten vtip, ale jelikož jsem užila jiné titulky než ty na Google play, bude to asi tím. Tím jediným důvodem proč na tohle koukat, jsou roboti. Podrobný rozbor účinkujících níže:

Autoboti

 • Optimus Prime: má svůj návěs, barvy, hlas i charisma, nemám výtek. Na konci filmu přijde o ruku. Ještě že Ratcheta nekuchli, kdo by mu ji jinak namontoval zpět.
 • Bumblebee: mohu říci, sympaťák, konečně, transformuje se do Chevroletu Camaro.
 • Ratchet: pár štěků, Bay pro něj přestává mít využití, což je škoda, transformuje se do sanitky Hummer H2.
 • Ironhide: dostane trochu prostoru, aby ukázal co umí a vzápětí je zabit zrádcem (s tím umíráním mě fakt serou, přesto je to smrt, která je v případě Ironhidea omluvitelná, ve férovém souboji by na něj asi nikdo neměl). Transformuje se do pick-upu značky GMC.
 • Sideswipe: transformuje se do stříbrného auta Chevrolet Corvette, má hezký zoubky a dokonce ho nechají i promluvit. Je docela prcek, ale rychlý a skvěle bruslí 😀
 • Roadbuster: transformuje se do zeleného Chevroletu impala NASCAR.
 • Topspin: transformuje se do modrého Chevroletu impala NASCAR.
 • Leadfoot: transformuje se do červeného Chevroletu impala NASCAR.
 • Que: prosím vás, tak tohle jsem teda nepochopila. Můj milovanej Wheeljack, ze kterého nemá tahle zrůdička nic. Je zabit Soundwavem.
 • Dino: transformuje se do nádhernýho červenýho Ferrari, jen škoda, že byl původní Mirage modrobílej. Má taky divnej akcent.
 • Brains: transformuje se do počítače.
 • Wheelie: transformuje se do malého autíčka na ovládání.

Decepticoni

 • Megatron: transformuje se do starého omláceného náklaďaku (úchvatná scéna v Africe?). Ve filmu hraje vedlejší housle a ještě k tomu komicky. Škoda, že z velkého vůdce Decepticonů udělali užvatlanýho ubožáka.
 • Starscream: transformuje se do stíhačky F-22 Raptor. Ve filmu ho zlikvidoval Sam (asi aby ti lidi taky na něco byli). Chudák Starscream.
 • Barricade: transformuje se do policejního auta, v Chicagu měl přijít o oči.
 • Laserbeak: Soundwavův poskok, který je krutější, než všichni Decepticoni dohromady. Neuvěřitelnej parchant. Hraje to fakt dobře. Transformuje se do lesčeho, standardní vzhled je ale něco jako sup. Nakonec mu Bee ustřelí palici.
 • Crankcase: transformuje se do auta SUW ve filmu ho Ironhide a Sideswipe zabili.
 • Crowbar transformuje se do auta SUW taky ho zabili Ironhide a Sideswipe.
 • Hatchet transformuje se do auta SUW ve filmu je zabit Miragem, Bumblebee a Sideswipem při dálniční scéně.
 • Soundwave: nám sletěl z nebes a transformuje se do auta mercedes SLS AMG 6.3 ve filmu ho zabije Bumbleebe. Kromě Laserbeaka nemá s původním Soundwavem nic společného. Že nemá masku a svoje barvy, to bych ještě přežila, ale s tím hlasem si teda mohli pohrát…
 • Shockwave: transformuje se do mimozemského pásového tanku. Bohužel také přijde o život. Umírá rukou samotného Optima. Taková škoda! Než se tak ale stane, stačí zničit půlku města.
 • Driller je Shockwaveův obří vrták (to zní docela lascivně 😀 )

A nakonec Sentinel Prime, který se transformuje do hasičského auta s číslem 316 a ve filmu je zabit Megatronovou zbraní.

Inspirací byla tvůrcům patrně minisérie původního G1 animáku s názvem The Ultimate Doom.

Transformers 3: Temná strana měsíce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek