Transformers 2: Pomsta poražených

Transformers: Revenge of the Fallen
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2009, 150 min

Režie: Michael Bay
Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Ehren Kruger
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro, Ramon Rodriguez, Kevin Dunn, Julie White, Isabel Lucas, Matthew Marsden, Michael Papajohn, a další.

A máme tu dvojku. Film je starý osm let, ale pořád je ke koukání. Taky je to druhý díl série, ale pořád ke koukání. Nedostatky, které se zpravidla zhoršují úměrně s rostoucím číslem za názvem už ale má. To, co fungovalo v jedničce, obvykle přestává fungovat v dalších dílech.

Sam už je velkej kluk a jde na výšku. Z nějakého (mně nepochopitelného) důvodu Bee nesmí s ním. V té době také dojde k několika zásadním událostem  a Decepticoni se začnou houfovat. Proběhne zvláštní rozhovor mezi Optimem a Samem, kdy má mladíček typicky americkou přednášku o tom, že je normální chlapec s normálními problémy a odmítá být Optimovy nápomocen. Navíc se na základně objeví učebnicový idiot z vlády, který jen tak mimochodem vyžvaní státní tajemství zrovna když se Soundwave napíchne na satelit US Army. Na mě to celé působilo jako deus ex machina. Z hrdiny, kterej ví, co „coni“ dokážou se stává vlažný posera, aby mohl film pokračovat. Nejslabší místem filmů Transfomers jsou pro mě lidé, konkrétně jejich zapojení do děje a pro něj jaksi navíc Megan Foxová. O bože, dělají jenom potíže a jejich počínání je trapně směšné. Vůbec nechápu, jak se to může postavit haldě desetitunových robotů. V dětským seriálu je to ok, ale tohle je film pro dospělý. Nicméně, budiž. Je to typický koncept, zbytečná krasavice, hysterický hrdina, párek rodičů kteří jsou jako osina v zadku, záchrana světa, přizdisráč, kterej se snaží škodit a pár „sympatických“ amerických vojáků, kteří společně s roboty rádi prolévají krev a olej.

Vtip zůstává (i když v menší míře, kterou utlačují heroické a dojemné lidské scény), ale povedl se jen asi dvakrát. Úvodní scéna Bee vs. celá kuchyň je zábavná právě díky Čmelákovi a robotickým spotřebičům. Bee přestává být slušně vychovaný, americky dokonalý a vykazuje svůj prapůvodní charakterový rys (hubatost). Umí se naštvat (a přijde mi malinko vyspělejší) a to je mi hrozně sympatický 😀 Dál bych vytípla asi nejpovedenější vtip celýho filmů a to jsou Devastatorovy koule… Tak kam jinam chcete narvat demoliční nářadí v tomhle obscénním tvaru :p (vyhněte se ale titulkům na Google play, dělal je nějaký packal).

Narazila jsem i na pár pitomostí, které mi přišly minimálně nepravděpodobné. První věcí byla lokalizace „mrtvého“ Megatrona, pochybuju, že tohle by Soundwave nezvládl i bez lidí. Další byla Matrice, o které Primeové tvrdili, že je nutný si ji zasloužit, tak jak je možný že se Padlýmu v pacinkách nerozpadla a proč teda obětovali sami sebe, když je schopná chránit se bez pomoci druhých? Ale abych jenom nehaněla, musím uznat, že hrobka Primeů se povedla, nicméně Matrix of Leadership má vskutku podivuhodný tvar. Klíč k obrovské síle, kterou hledají stovky let stovky robotů (a kterou nebyli schopni lidem sebrat ještě v podobě krychle) čirou náhodou dokáže oživit Optima a po těch stovkách let je skutečně nalezena člověkem. Nicméně, Optimus je konečně živej, odněkud přilétne Padlý, všechno lehne, bez boje sebere Matrici a zmizí. Strašný. Říkejme tomu třeba osud… a nebo slabej scénář.

Poslední třetina filmu, kdy Sam s Mikaelou utíkají několik mil, aby se dostali k mrtvému Optimovi mě fakt nebaví (je tedy zbytečně dlouhá a o ničem). Nevím, jestli má být to hrdinství (a přemíra dojemností a výbuchů), kterého je tahle část filmu plná, směšný nebo opravdový. Na mě to působilo spíš tím prvním způsobem. Nesnáším to. Herectví Sama je otřesné, to už je mnohem přirozenější Megan. Buď se snaží být za každou cenu hrozně vtipný nebo dramatický. Ten kluk mě s*re i jako postava. Nejdřív je normální a nechce se plést do záležitostí robotů a na konci filmu na Optima jako správná hysterka řve, aby vstal a zachránil svět.

Bay se prostě snaží být jiný. Důvod téhle snahy mi ale není úplně jasný a jako fandovi G1 ani po chuti. Fajn, v jedničce se to dalo překousnout, ale dvojka už se vymyká mému vkusu podstatně více. Bee a staroušci Ratchet a Ironhide zůstávají, i když toho moc neřeknou. Decepticoni jsou prezentováni ve většině případů jako zrůdičky. Alt mody v pořádku, ale robotický mód se humanoidním robotům (v souladu s tím jak byli na prvopočátku fenoménu TF stvořeni) příliš nepodobá. Podrobnější rozbor zde:

 • Optimus Prime – má svoje barvy, alt mod i hlas. Jediná postava, na kterou si nemůžu stěžovat a která je bohužel téměř po celý film mimo provoz.
 • Ratchet a Ironhide – stejní jako v jedničce, moc toho neřeknou ani nevykonají, takže spíš kulisa.
 • Bumblebee – top oblíbenec v provedení žlutočerná. Za mě lepší, než v jedničce a začíná mi být i sympatický.
 • Sideswipe – původně červený, tady stříbrný. Většinou je popisovaný jako lehkomyslný, ale velmi schopný bojovník. No dejme tomu, jenom nevím, kde přišel k těm čepelím.
 • Mudflap a Skids (Dvojčata) –  nepochopila jsem. Nebudu komentovat. Stupidita prvního stupně.
 • Arcee – patří společně s Chromiou a Elitou One k fembotům. Není tak velká jako ostatní Autoboti, ale dokáže si zjednat patřičný respekt. Je divný, že se ve filmu mluví pouze o Arcee i když jsou přítomny i ostatní dvě a navíc Elita One je vůdcem fembotů a jakýmsi ženským protějškem Optima. Holt není tak známá.
 • Jetfire – původně Decepticon, který se přidal na stranu Autobotů. Totálně mě dožrali, když udělali z mýho oblíbence senilního dědka a ještě ho zabili. V tom jediným v čem měli tvůrci pravdu byl fakt, že Jetfire je legenda.
 • Jolt – autobot s elektrickými biči. Byl tam asi jenom na to, aby pomohl Optimovi transplantovat Jetfirovy součástky.
 • Wheelie – no comment.

Decepticoni

 • Megatron – je monstrózní, je překrásný, i hlas Huga Weavinga překousnu.
 • Starscream – Megatronův patolízal. Je to sice parchant tělem i duší, ale žádný béčko. Transformuje se do stíhačky F22 Raptor. Občas bohužel není poznat jestli je ve svým altmodu nebo robot modu. Zajímalo by mě, který debil ho navrhoval.
 • Bonecrusher – Vrací se zpět. Transformační mód má stejný jako v prvním filmu.
 • Scorponok – Decepticon vypadající jako velký štír. Nemá známý žádný další mód.
 • Fallen (Padlý) – jeden z prvních sedmi „Primů“ stvořených Prajiskrou své bratry zradil a oni se obětovali, aby před ním navěky uzavřeli bájnou Vůdcovskou Matrici. Btw název filmu překládali asi bez znalosti děje.
 • Soundwave – Megatronův „mozek“, který je typický vzhledem, svými „zvířecími“ společníky a mechanickým hlasem. Ikonická postava Decepticonů, kterému ve filmu zůstali pouze ti společníci (navíc jen Laserbeak a Ravage).
 • Sideways – ve filmu ho Sideswipe rozřízne na 2 půlky.
 • Dead End – jeho transformační mód je stejný jako Sidewaysův.
 • Long Haul – monstrózní Decepticon, patřící ke Constructions.
 • Devastator – čtyřicet metrů vysoký robot složený ze sedmi Constructionů (Rampage, Long Haul, Overload, Mixmaster, Scavenger, High Tower a Scrapper). Jeho vzhled byl pro mě zklamáním. Neohebný dřevo, které se samo skoro ani neotočí.
 • Ravage – nebezpečná šelma, podobná kočce. Svého páníčka Soundwavea poslouchá na slovo. Povedená interpretace.
 • Doctor Scalpel – no comment.
 • Pretender – robot transformující se do podoby dívky , která se pokusí Sama svést. Podobnost s Terminátorem čistě náhodná.
 • Demolisher – transformuje se do Terex RH 400. Je to obrovské monstrum jedoucí vždy na jednom kole, taková jako zrůdička. Ve filmu prorokuje návrat Padlého na Zemi a je společník Sidewayse (nějak si to společenství neumím představit).
 • Ejector – malý kuchyňský robot oživený na začátku filmu. Vznikne z topinkovače.
 • Thrust – transformuje se do stíhačky.
 • Rampage – tedy v českém překladu bagr, který si to na konci filmu rozdá s Bumblebeem.
 • Scrapper – ve filmu byl krátce. Transformuje se do bagru.
 • Overload – Overload se transformuje do obrovského, velmi dlouhého náklaďáku. Ve filmu byl krátkou dobu.
 • Insecticon –  malý odkaz na Insecticons.

Osobně si myslím, že inspirací k tomu dílu byla epizoda z původního G1 seriálu  „Fire on the Mountain“.

Transformers 2: Pomsta poražených

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek