Transformers 1

Bylo to otázkou času, kdy někdo přijde s nápadem Transformers oživit v hraném filmu. Filmové triky se od dob Zemanovy Cesty do pravěku podstatně posunuly vpřed, takže si můžeme vychutnat mega roboty „naživo“  a klidně tvůrcům jejich existenci věřit.

Co by kdo ale čekal od filmu, kde běhají obrovští mecha jejichž zmenšenou verzi má v pokoji snad každý malý kluk? Film pro děti? Nikoliv.

Tahle skvělá akce spatřila světlo světa v roce 2007 a já ji od té doby viděla několikrát a myslím, že ji ještě párkrát zhlédnu. Nechci tvůrcům nadržovat jen proto, že jsem do fenoménu TF blázen, ale jednoduše odvedli vynikající práci. Věřím, že i pro nefanoušky je film výbornou volbou. Není nutné vyznat se v dějepisu Cybertronu, abyste pochopili o co tam jde a užili si tak výborné sci-fi a nářezovou akci. Fanouškům navíc ožívají před očima hrdinové, které důvěrně znají. Příběh je jednoduchý a originalitou neoplývá. Nicméně o ten tam snad ani nijak nejde. Tvůrci jej takový zvolili nejspíš proto, aby byl pochopitelný i pro nezasvěcené. Je to především úchvatná vizuální podívaná. Já osobně dávám přednost Cybertrou před naší planetou a robotům před lidmi, ale nejspíš by to pro většinu nebylo v této podobě záživné.

Co se mi líbilo?

 • Optimus Prime – tvůrci zachovali podobu této ikonické postavy, která je od prvopočátku typická. Takže starý Optimus ze seriálu G1 jako by najednou „ožil“. Moment, kdy je poprvé na scéně je vskutku orgastický zážitek!
 • Peter Cullen – Kdokoliv jiný by mě přinutil film okamžitě vypnout.
 • Jakákoliv scéna s roboty – Rvačky, přestřelky a nebo jen stojící. V první polovině filmu jich moc není, ale tvůrci nám to vynahradí v té druhé.
 • Akce – Kamera dokonalá, zvukové efekty dechberoucí. Mlácení kovu o kov, vždycky rozbuší moje srdce 😀
 • Vtip – Naštěstí byl velmi „decentní“. V originále i jednotlivým postavám seděl (v níže zmíněných titulcích se bohužel nepodařilo udržet charakter postav a někdy vtip zbytečně zabily). Roboti v zahrádce, nebo Ratchet  šprýmující o feromonech vám určitě vykouzlí minimálně úsměv na tváři.
 • Detaily – Drobnosti jako odkaz na původní  MORE THAN MEETS THE EYE, Barricadeův policejní Mustang s nápisem: „To punish and enslave…“, Optimus a jeho helma, omlácení roboti, kteří se mění v dokonale naleštěné stroje… jsou úžasné třešničky na dortu 🙂
 • Zvuky robotů – jedním slovem slast 😀

https://youtu.be/bcMGf5zPT5Q

K čemu mám výhrady?

 • Vzhled Decepticonů – Všichni na jedno brdo. Zubatí a bez barvy. Důvod byl asi jen ten, aby se zlí dali rozeznat od těch dobrých, ale mě to trochu zklamalo.
 • Ratchet a Ironhide – Oběma sebrali původní barvu i charakteristické znaky. Vykreslili je jako dva dědoušky, Ironhideovy vtipy a chuť všechno převálcovat vyznívají spíš dětinsky, než vtipně. Zklamání.
 • Slabší příběh, který se odehrává na Zemi – Chápu, ale přesto bych se někdy ráda mrkla na film, který se bude odehrávat na jejich domovské planetě.

Co se mi nelíbilo?

 • Lidi – Shia LaBeouf a Megan. Jsem asi zaujatá, ale tyhle dva prostě nemusím. Josh Duhamel je naopak sympaťák, ale ani on nezachránil ty trochu teatrální scény plné dojemností a vítězství. Ano, jistě, transformeři jsou tímhle asi typičtí, ale když dělám dospělej film, nekopíruju kýčovitost původního (dětského!) seriálu. Obecně mi lidi vedle robotů jaksi vadí.
 • Jazzova smrt – přežil animák, tak ho sejmuli aspoň tady.

Film jsem viděla s českými titulky i v originální verzi. Český dabing, ať by byl jakkoliv dobrý se mi příčí, protože Peter Cullen je Peter Cullen. České titulky jsou odfláknuté (takže je mnohem lepší poslouchat angličtinu), ale měla jsem k dispozici verzi na Google Play, takže pokud existuje i jiná, zkuste raději ji.

Autoboti
[itg-glossary glossary-id=“1447″]Optimus Prime[/itg-glossary] – vůdce Autobotů, transformuje se do tahače Peterbilt 379
[itg-glossary glossary-id=“1470″]Bumblebee[/itg-glossary] – bodyguard Sama Witwickyho, jeho alt modem je Chevrolet Camaro z roku 1977 (2. generace) a později model roku 2006 (5. generace)
[itg-glossary glossary-id=“1473″]Jazz[/itg-glossary] – pravá ruka Optima Prima, miluje městskou subkulturu, transformuje se do sportovního vozu Pontiac Solstice 935
[itg-glossary glossary-id=“1471″]Ironhide[/itg-glossary] – vznětlivý a ubrblaný specialista na zbraně, jeho alt modem je GMC TopKick
[itg-glossary glossary-id=“1474″]Ratchet[/itg-glossary] – lékař a opravář, transformuje se do záchranářského vozidla Hummer H2

Deceptikoni
Megatron – vůdce Deceptikonů. Transformuje se v neznámou mimozemskou stíhačku.
Starscream – Starý známý protiva, lísal a podrazák. Transformuje se do stíhačky F-22 Raptor.
Frenzy – nejmenší transformer, transformuje se do běžné elektroniky, deceptikonský špion.
[itg-glossary glossary-id=“1553″]Barricade[/itg-glossary] – hledal s pomocí Frenzyho Sama. Transformuje se do policejního vozu Saleen Mustang.
Bonecrusher – jeho význam v příběhu je neznámý. Kromě několika skřeků při souboji s Optimem nic neřekl a tuším při něm i zařval.
Brawl – odolnější transformer, má nespočet zbraní a málo který autobot si s ním poradí. Tuším ho sejmul Bee s Megan.
Blackout – jeden z největších deceptikonů. Ve filmu ho neuslyšíte říct jedinou větu. Transformuje se do vrtulníku Sikorsky CH-53A Sea Stallion.
Scorponok – robot ve tvaru škorpiona, útočí na vojáky v Kataru.

Výkonným producentem byl Steven Spielberg. Ozbrojené síly Spojených států amerických a General Motors poskytly letadla a automobily, což přispělo k realistickým vyobrazením soubojů. Výrobce hraček Hasbro uspořádal masivní kampaň na podporu filmu a prodeje souvisejících hraček. Na product placementu se podílela též firma eBay. Výsledkem je celkově 37. nejúspěšnější film, v roce 2007 pak na 5. místě. Celosvětově film vydělal 708 miliónů dolarů, vyhrál 4 ceny od Visual Effects Society, získal 3 nominace na Oscara.

 

Transformers 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek