Transformers G1 (1984)

Žánr: sci-fi, akce, mecha
Vyrobilo: Hasbro a Takara Tomy
Epizod: 98
Délka epizody:  23–24 minut
Produkce: Sunbow Productions; Marvel Productions; Toei Animation (Seasons 1–2); AKOM Production (Seasons 3–4)
Audio formát: Stereo
Premiéra: 17. 9. 1984 – 11. 11. 1987

Pokračování:
The Headmasters (Japonsko)
Transformers: Generation 2 (US)

Legendární animovaný seriál…který společně s komiksem od Marvelu stvořil hračkám robotů jejich vlastní svět, mytologii i historii. Tímhle to všechno začalo. Pro fanoušky naprostá nutnost!

Hasbro se rozhodlo pro zajímavý krok. Na Vimeu zveřejnilo všech 98 epizod v HD kvalitě a bez DMR. Za 40 dolarů máte možnost doživotního streamu nebo stažení. Zakoupeno, ozkoušeno. Videa jsou ve formátu MPEG4 a skutečně neobsahují žádná omezení. Plánuju vytvořit nové titulky právě pro tuto verzi.

Minisérie | Sezóna 1 | Sezóna 2 | Scramble City | Transformer: The Movie | Sezóna 3 | Sezóna 4

Minisérie (1984)

Č. Díl Název Napsal Vydání Titulky
1 1 „Víc, než se zdá, část 1“ George Arthur Bloom  17. září 1984 001 - Víc, než se zdá, část 1. (staženo 5× )
Neustálá válka mezi Autoboty a Decepticony si začíná vybírat svoji daň. Oběma stranám dochází zásoby energie, kterou shání jak se jen dá. I když Autoboti nevyhledávají boj a snaží se jen přežít, Megatron je prostě záporák tělem i duší a nenechá je na pokoji ani když odlétají z Cybertronu, aby našli jiné zdroje. Decepticoni se v okamžiku srážky s rojem asteroidů projeví jako naprostí vychcánci, dostanou se na palubu Autobotů a začne mela. Loď přitom havaruje na planetě zvané Země a všichni roboti jsou vyřazeni z provozu. Až o čtyři miliony let, v roce 1984, probudí náhodná erupce sopky sondu, která začne s opravami. V tomto okamžiku dostává každý robot nový altmod, aby nebyli domorodcům nápadní.
2 2 „Víc, než se zdá, část 2“ George Arthur Bloom 18. září 198 002 - Víc, než se zdá, část 2. (staženo 4× )
Decepticoni dohánějí ztracený čas neuvěřitelnou rychlostí. Stačí vytvořit přílivovou vlnu, aby získali více energie a vykrást rubínový důl. Autoboti si mezitím pouze našli dva lidské přátele a jako by byli stále o krok pozadu. I když se jim daří Megatrona lehce zaměstnávat, štěstí jim příliš nepřeje.
3 3 „Víc, než se zdá, část 3“ George Arthur Bloom 19. září 1984 003 - Víc, než se zdá, část 3. (staženo 0× )
Decepticoni dostavěli svůj křižník a chystají se odletět. Sbírají poslední potřebnou energii a Autoboti, kterým dochází čas, se proto uchýlí ke lsti. Megatron, který je ale zvyklý krýt si záda, lest odhalí a všechno vypadá beznadějně. Pozitivní ovšem je, že se Autoboti konečně aspoň trochu projeví jako dobří rváči a velký vládce Decepticonů dostane od „Prajma“ na držku.

Sezóna 1 (1984)

Č. Díl Název Napsal Vydáno Titulky
4 1 „Transport do zapomnění“ Dick Robbins & Bryce Malek 6. října 1984 Připravuje se
Návrat na Cybetron s plným pytlem energie je hlavní prioritou Decepticonů. Nový vesmírný most by mohl vyřešit problém s dopravou, ale je nestabilní a cesta můžee být pro každého smrtelná. Bumblebee a Spike se mezitím snaží vypátrat, co zase Decepticoni chystají, ovšem jsou chyceni. Spikovi hrozí nebezpečná cesta skrze vesmírný most a přeprogramovaný Bee vede ostatní Autoboty do záhuby.
5 2 „Roll for It“ George Arthur Bloom 13. října 1984 Připravuje se
Megatron se zdá být mrtvý a Starscream převzal velení, z čehož těží pouze Autoboti.  Bumblebee a Spike mají čas na relax s přáteli, hlavně s Chipem Chasem. Dozvídají se o novince zvané anti-hmota, na které Chip pracuje. Megatron se však znovu vrací a přebírá opět velení. Navíc má velké plány s anti-hmotou a Chip se tak ocitá ve velkém nebezpečí.
6 3 „Divide and Conquer“ Donald F. Glut 20. října 1984 Připravuje se
Autoboti zabrání Decepticonům zničit továrnu na zbraně, ale za příliš velkou cenu. Optimus je poškozen. Jeho život visí na vlásku, ale Wheeljack přijde s možností, jak ho zachránit.  Náhradní součástka, kterou nutně potřebuje je ale v jeho staré laboratoři na Cybertronu. Bumblebee, Trailbreaker, Ironhide, Bluestreak a Chip Chase se tedy vydávají na Cybertron za pomoci Decepticonského vesmírného mostu, zatímco Megatron plánuje zničit zbývající Autoboty bez vůdce.
7 4 „Fire in the Sky“ Story: Doug Booth
Teleplay: Leo D. Paur
8. prosince 1984 Připravuje se
Megatron věří, že klíč k vítězství leží na severním pólu, ale v nejmenším netušil, co tam při svém pátrání najde. Skyfire, byl před miliony let společníkem Starscreama a oba jako vědci prozkoumávali planety a nové zdroje. Tady je však zastihla bouře a pohřbila Skyfireho hluboko v ledu. Decepticoni ho dokáží přivést k životu a přimět, aby pracoval pro ně. Skyfire se transformuje do obřího letounu a čelit mu je téměř nemožné.
8 5 „S.O.S. Dinobots“ Donald F. Glut 27. října 1984 Připravuje se
Nové posily Autobotů by bodly. Inspirací jsou Wheeljackovi nalezené fosilie dinosaurů. Za pomoci Ratcheta brzy ostatním představí Grimlocka, Slaga a Snarla. Wheeljack se ale držel původních „plánů“ a dal do vínku robotům stejnou sílu, ale i inteligenci jako měli jejich zvířecí předkové. Optimus to však vidí jako velmi špatnou kombinaci a nechá deaktivované Dinoboty pohřbít. Avšak náhlý a ničivý Decepticonský útok, přinutí Wheeljacka, Bumblebeeho a Ratcheta Dinoboty opět aktivovat a lehounce jim vylepšit inteligenci.
9 6 „Fire on the Mountain“ Douglas Booth 22. prosince 1984 Připravuje se
Existuje krystal mocné síly, který drží energii zemského jádra. Decepticoni se toho rozhodnou využít jako zdroje energonu a na vrcholku pyramidy, ze které prýští nekonečná energie planety Země sestrojí nebezpečnou zbraň.
10 7 „War of the Dinobots“ Story: Doug Booth
Teleplay: Larry Strauss
24. listopadu  1984 Připravuje se
Dinoboti jsou samozřejmě pro Autoboty výhodou a Megatron ji chce. S inteligencí Dinobotů není nic těžkého přesvědčit je o tom, že Autoboti jsou nepřátelé.  Ti si však ke třem stávajícím (Grimlock, Slag a Sludge) vyrobí ještě dva další (Snarl a Swoop) a válka může začít.
11 8 „The Ultimate Doom, Part 1“ Story: Douglas Booth
Teleplay: Larry Strauss
3. listopadu 1984 Připravuje se
Autoboti ošáleni falešným útokem Decepticonů opouští svoji základnu. Decepticoni toho využijí a unesou Sparkpluga jako pokusné morče pro  Dr. Arkevilleho, který ho za pomoci hypnočipu zotročí. Zařízení funguje a tak Megatronovi zanedlouho přibudou další  lidi na práci. Vůdce decepticonů má totiž velké plány. Hodlá otevřít vesmírný most a přitáhnout na oběžnou dráhu Země celý Cybertron.
12 9 „The Ultimate Doom, Part 2“ Story: Douglas Booth
Teleplay: Earl Kress
10. listopadu  1984 Připravuje se
Cyberton je tam, kde ho Megatron chtěl mít. To má ale obrovské dopady na planetu Zemi, která je sužována zemětřesením a obrovskými tsunami. Autoboti a Dinoboti mají plné ruce práce, aby ochránili sebe a nevinné  lidi před přírodní katastrofou. Kromě snahy překazit Megatronovy plány  je jejich další prioritou záchrana Sparkpluga.
13 10 „The Ultimate Doom, Part 3“ Story: Douglas Booth
Teleplay: Leo D. Paur
17. listopadu  1984 Připravuje se
Cybertron je momentálně pro Autoboty velmi nepřátelské místo, nicméně Sparkplug se nachází právě tam a tam je také možné zbavit jej jeho hypnočipu. Proto se jedna skupina vydává na Cybertron a další se snaží zabránit Megatronovi v jeho ďábelském plánu a zastavit ho jednou pro vždy.
14 11 „Countdown to Extinction“ Reed Robbins & Peter Salas 1. prosince 1984 Připravuje se
Starscream plans to destroy Earth to gather energy from the destruction and make Cybertron his. He sets a timer in Dr. Arkeville’s lab. Dr. Arkeville tries to save Earth, but only Decepticons can use their computer. Optimus shoots a pebble from Megatron’s gun form, making Starscream return to Earth where he is punished by Megatron.
15 12 „A Plague of Insecticons“ Donald F. Glut 29. prosince 1984 Připravuje se
The Insecticons have come to Earth. They certainly give the Autobots and the Decepticons good reason to take notice. The Insecticons have more in common with the latter than the former. These collective enemies don’t scare the Autobots into submission, but bravery is hardly enough. Faced with such sheer power, the Autobots must rely on their intelligence and all of their resources to win.
16 13 „Heavy Metal War“ Donald F. Glut 15. prosince 1984 Připravuje se
The war gets more crowded with the sudden introduction of the Constructicons. However, rather than simply just providing raw numbers, they serve a greater purpose for Megatron. Their construction ingenuity ultimately gives Megatron every unique ability his team possesses. Of course, Optimus Prime is his primary target and in official combat. Per the terms, the loser must take his team off Earth forever. Given Megatron’s current power and the Autobots being kept in the dark about it, how can Optimus possibly win this challenge?

 

Season 2 (1985)

Č. Díl Název Napsal Vydáno Titulky
17 1 „Autobot Spike“ Donald F. Glut  23. září 1985 Připravuje se
A Decepticon attack leaves Spike wounded. To save his son’s life, Sparkplug helps the Autobots transfer Spike’s mind to the body of an experimental robot called Autobot X while the doctors at the hospital work on repairing Spike’s real body. The experiment works like a charm and Spike’s mind is in Autobot X, temporarily becoming Autobot Spike. Unfortunately, the procedure has a side effect, making the state of Spike’s mind to become questionable.
18 2 „The Immobilizer“ Earl Kress 24. září 1985 Připravuje se
An opportunity to defeat the Decepticons arises, courtesy of Wheeljack and a new invention. The effects may only be temporary, but the Immobilizer lives up to its name against any Transformer. Little time passes before the Decepticons learn about it. A new friend to the Autobots Carly unwittingly helps them. Now, the soon-modified Immobilizer gives the Decepticons the means to end the war once and for all. Pretty soon, only Brawn and Jazz are left standing leaving them, Spike and Carly a lot of work to do.
19 3 „Dinobot Island, Part 1“ Donald F. Glut 25. září 1985 Připravuje se
Despite possessing great power, the well-meaning Dinobots prove to be just as dangerous as Decepticons. The latest instance shows Optimus and the other Autobots just how much this needs to change. Some serious training should clear this up, but they need a place where no one else will get caught in the middle. A new island seems to fit the bill, but the Dinobots won’t be alone there. Dinosaurs are very much alive there, and even worse its natural resources soon garner Decepticon attention.
20 4 „Dinobot Island, Part 2“ Donald F. Glut 26. září 1985 Připravuje se
The energy-hungry Decepticons get down to business on Dinobot Island. As bad as that is for everything on the island, the rest of the world suffers even more. Somehow, various temporal displacements occur and all sorts of things emerge. This mess distracts the Autobots from the real problem the Decepticons. It is ultimately up to the Dinobots to save the day, but have they finally gotten their act together?
21 5 „Traitor“ George Hampton & Mike Moore 27. září 1985 Připravuje se
It is believed that the electrocells could be very valuable assets in the war. The lure of this power brings the Decepticons and the Insecticons together again. They’ve had problems with each other in the past, however problems that Mirage tries to exploit to the Autobots‘ advantage. He is found out and Bombshell attaches a cerebro-shell to him. With Mirage their puppet, the Decepticons and the Insecticons intend to finish the Autobots once and for all.
22 6 „Enter the Nightbird“ Richard Milton & Sylvia Wilson 30. září 1985 Připravuje se
The Autobots have been busy marking crucial energy locations for easy use and protection purposes. Naturally, this is something that the Decepticons desperately want. This is a solo mission, and they need someone that get in and out quickly. Meanwhile, word spreads about the new, powerful Nightbird being developed giving Megatron an idea. Under Decepticon control, Nightbird embarks on her mission into the Autobot base. Can the Autobots thwart the Decepticon plot and overcome Nightbird’s martial arts techniques?
23 7 „Changing Gears“ Larry Parr 1. října 1985 Připravuje se
Gears is in one very foul mood, so nothing is really new there. However, the Decepticons suddenly strike and get the drop on him. The thing is, all they want from him is his personality cartridge. Now, Gears has one heck of a sunny disposition no matter who he is around. Meanwhile, the Decepticons have the final component for the space needle. If they aren’t stopped, the sun itself will be destroyed. Note: This episode has simalrities to Transformers: Revenge of the Fallen.
24 8 „A Prime Problem“ Dick Robbins & Bryce Malek 2. října 1985 Připravuje se
Megatron uses Optimus‘ likeness to create a clone of the real Optimus himself. Through his diabolical creation, he plans to destroy the Autobots. Megatron intends to have his Optimus clone lead the Autobots into a deadly trap he has set for them. When Spike is captured by the Decepticons, the Autobots discover which Optimus Prime is the real Optimus Prime and they save Spike’s life, foiling Megatron’s evil plot.
25 9 „Atlantis, Arise!“ Douglas Booth 3. října 1985 Připravuje se
The Decepticons stumble upon a magnificent find: the legendary Atlantis. They believe that Atlantean forces could prove invaluable to them finally winning the war. Once at the surface level, the battle-hungry Atlanteans strike and strike hard. The Autobots face tough times and Washington, D.C. is next. However, while enjoying the sights, the Decepticons had better keep their own guard up around their supposed Atlantean allies.
26 10 „Attack of the Autobots“ David Wise 4. října 1985 Připravuje se
A solar power satellite is desired by the Decepticons. To pull off the theft, they need the Autobots out of the way. Rather than try to destroy them, however, Megatron hatches a plan to change their loyalties instead. The keys to this plot are sabotaged energy rechargers in the Autobot base. Now, when they use them, the unknowing Autobots are imprinted with Decepticon ideals and forced to act just like them. Only Bumblebee and Jazz escape this fate. Sparkplug comes up with an invention to change the Autobots back, but they still have to stop the Decepticons.
27 11 „Microbots“ David Wise 7. října 1985 Připravuje se
The Decepticons finally locate their old ship missing since the crash on Earth millions of years ago. Above all else on it, Megatron wants and claims the Heart Of Cybertron. He becomes more powerful than ever and easily crushes anyone who stands against him. This is all very bad, but it threatens to get worse. The Autobots learn that the Heart Of Cybertron will soon explode and take many with it including Megatron himself. The only way to tamp down this threat is for Perceptor, Bumblebee and Brawn to embark on a ‚fantastic voyage.‘ Megatron’s body proves most inhospitable to the three Autobots, but inner conflicts also threaten their mission.
28 12 „The Master Builder“ David N. Gottlieb & Herb Engelhart 8. října 1985 Připravuje se
The Constructicons suddenly get the drop on the desert-bound Grapple and Hoist. However, they claim to not be looking for a fight, but instead looking to help in the Autobot cause. They prove their newfound loyalties by using their skills on Grapple’s powerful solar energy-collection tower schematics. Grapple is thrilled at the opportunity, especially since Optimus turned it down earlier. The Constructicons are lying and Megatron plans to use the powerful tower for himself.
29 13 „The Insecticon Syndrome“ Douglas Booth 9. října 1985 Připravuje se
The Insecticons are turned into time bombs when they devour the Nova power core. The power core threatens to blow them to pieces unless the Autobots can make an antidote to save the Insecticons‘ lives. To save them, the Autobots must join forces with an unlikely ally and it is none other than Megatron himself.
30 14 „Day of the Machines“ David Wise 10. října 1985 Připravuje se
The Torq III supercomputer is online and promises to be of good use to humanity. Torq III isn’t a secret from Megatron. In short order, a little reprogramming grants the Decepticons practically endless supplies of oil. The Autobots quickly go to work in order to try to foil Megatron’s current plan, but a difficult choice must be made.
31 15 „Megatron’s Master Plan, Part 1“ Donald F. Glut 14. října 1985 Připravuje se
With the help of the wealthy Shawn Berger, Megatron turns the public against the Autobots. But Spike discovers the tape as a Decepticon trick. But before the boy can reveal the truth, the Autobots are found guilty and banished from Earth. Megatron reprograms Teletran One, sending the Autobots on a one way journey into the sun.
32 16 „Megatron’s Master Plan, Part 2“ Donald F. Glut 15. října 1985 Připravuje se
With the Autobots banished from Earth, the Decepticons are free to do as they desire. Megatron betrays Shawn Berger and imprisons him as well as Spike, Sparkplug, Chip, and the mayor of Central City. Meanwhile, the Autobots struggle to escape from their predicament and return to Earth to save it from the Decepticons. They return to the planet and save their human friends and Berger, foiling Megatron’s devilish plot. The Autobots‘ names are cleared and for his part in Megatron’s plot, Berger apologizes as he is going to face justice for everything he did wrong.
33 17 „Auto Berserk“ Antoni Zalewski 16. října 1985 Připravuje se
A battle with the Decepticons leaves Red Alert’s logic and reason circuits fried. As a result, Red becomes paranoid and believes that his own fellow Autobots are plotting to betray him. Starscream discovers the situation and he tricks the paranoid Red Alert into helping him steal an experimental weapon. Now, the Autobots must save Red Alert before he explodes.
34 18 „City of Steel“ Douglas Booth 17. října 1985 Připravuje se
The Decepticons hit New York City, and most definitely not for the sights. Instead, New Yorkers may have to get used to living in vastly different conditions. Even worse, the Decepticons foil Optimus‘ attempt to stop them and exact a vicious toll on him. Now, in addition to undoing what has been done to New York City, the other Autobots must rebuild their leader from numerous parts. Problem is, they will have to scour the city first to do so.
35 19 „Desertion of the Dinobots, Part 1“ Earl Kress 21. října 1985 Připravuje se
The Dinobots feel taken for granted for lately. This couldn’t have come at a worse time, though, as a deadly scourge strikes every other Transformer. Only Cybertronium can cure their collective ills, but only the Decepticons have easy access to it. With the Autobots in serious trouble, the Dinobots are practically left to decide whether they will live or die.
36 20 „Desertion of the Dinobots, Part 2“ Earl Kress 22. října 1985 Připravuje se
Things get worse for the Autobots, while the Decepticons are back to full strength. With the Dinobots gone, hope certainly seems lost. On Cybertron, Spike and Carly appeal to the Dinobots for their help. Even if the two humans can succeed, though, the Decepticons intend to make sure that the Autobots never even lay eyes on Cybertronium under any circumstances. Saving the day ends up falling to Swoop and the two humans.
37 21 „Blaster Blues“ Larry Strauss 23. října 1985 Připravuje se
Radios across Earth suddenly experience ‚technical difficulties.‘ Once alerted to this trouble, the Autobots trace the source of the trouble the moon-located Megatron and Decepticons. With all sorts of human matters experiencing trouble, many Autobots have a lot on their plates. Fighting the Decepticons head-on, though, falls to Blaster who has been itching to prove the worth of his unique power and Cosmos. Omega Supreme also takes on Astrotrain. However, can they all get the job done?
38 22 „A Decepticon Raider in King Arthur’s Court“ Douglas Booth 24. října 1985 Připravuje se
The discovery of a mysterious time transporter sends Spike and the Transformers to medieval times, where Starscream plots to take over the home of a knight named Sir Aethling the Red. With the help of their new friends in the past, Spike and the Autobots defeat the Decepticons and take them back to their own time with them.

Note: Optimus Prime is not in this episode.

39 23 „The God Gambit“ Buzz Dixon 28. října 1985 Připravuje se
The Decepticons arrive on a planet called Titan, where Astrotrain tricks its natives into worshiping him and the other Decepticons as sky gods. When Cosmos is captured, Jazz, Perceptor, and Omega Supreme travel to Titan to rescue him. There, they must reveal the truth to the people of Titan about how they were tricked by the Decepticons.

Note: Megatron is not in this episode.

40 24 „The Core“ Dennis Marks 29. října 1985 Připravuje se
A means to forcibly use Devastator for the side of good is found. This proves quite fortuitous, as Megatron and the Decepticons are embarking on a new, dangerous plan. Regardless of the consequences to the planet, they want energy from the Earth’s core itself. Worse, they have nearly drilled the whole way there. A showdown is looming underground, but both sides‘ attempts to use Devastator for their benefit spell disaster for all of them. Can both sides save the day and themselves from Devastator?
41 25 „Make Tracks“ David Wise 30. října 1985 700–42
A rash of car thefts suddenly occurs. The latest theft Tracks in vehicle mode. He is briefly damaged in the process and is unable to save himself. Later, he shows his thief the error of his ways and convinces him to do good. It turns out that all of the thieves are really working for the Decepticons. The stolen cars will be used to create an army against the Autobots. Can Tracks and his new friend foil their plan before it’s too late?
42 26 „The Autobot Run“ Donald F. Glut 31. října 1985 Připravuje se
Megatron believes that if the Autobots couldn’t transform to robot mode, they would be easy prey for the Decepticons. A new weapon is about to give him the chance to find out. Meanwhile, charity work gives a number of Autobots the chance to help humanity without having to fight in the process. Simple car activities await them, but so does a Decepticon attack. Little time passes before the Autobots are unable to transform and are at the Decepticons‘ mercy. Saving the day falls to just a handful of Autobots.
43 27 „The Golden Lagoon“ Dennis Marks 4. listopadu 1985 Připravuje se
Fierce action leads both Beachcomber and Thrust to stumble upon electrum, a liquid key to invincibility. There is a forest lagoon’s worth of the stuff, but only the Decepticons succeed in making a claim. The results, of course, render the Autobots‘ weapons essentially useless. The only hope that the Autobots have is to try to fight fire with fire, but Megatron isn’t about to give them the chance. What price must be paid for victory?
44 28 „Quest for Survival“ David Wise 5. listopadu 1985 Připravuje se
Though the Insecticons are a growing threat, a new insecticide may be able to stop them in their tracks. A trip into space is required to get it, but Bumblebee, Cosmos and Spike easily succeed. The path back to Earth means a confrontation with the Morphobots, dangerous hybrids of plants and robots. As bad as a space confrontation is, things get worse when some Morphobots secretly arrive on Earth with Spike and the two Autobots. The whole team will have to find a way to tamp down this threat a task made more difficult by the Decepticons now after the insecticide.
45 29 „The Secret of Omega Supreme“ David Wise 6. listopadu 1985 Připravuje se
Omega Supreme seems a bit off lately and Optimus wants to know why. After having to order Omega Supreme, Optimus gets more than he bargained for. Long ago, Omega Supreme defended Crystal City, where he was once friends with the Constructicons. Times were good. But their friendship came to an abrupt end because of Megatron and a little reprogramming. Becoming evil, the Constructicons set out to follow his orders, bringing them into conflict with their former friend, Omega Supreme.
46 30 „Child’s Play“ Beth Bornstein 7. listopadu 1985 Připravuje se
During a Transformer battle, the space bridge malfunctions. A strange world of massive giants awaits Autobots and Decepticons alike. Such a situation isn’t easy for those used to being among the tallest around. The Transformers need to find a way back home and one local child is the key. However, this planet is otherwise unwelcome to outsiders. If the Transformers don’t hurry, they will be in big trouble.
47 31 „The Gambler“ Michael Charles Hill 11. listopadu 1985 Připravuje se
The Autobots are eager to put recent experiences behind them, but rest-and-relaxation isn’t likely to happen. An alien trap leaves everyone but Smokescreen powerless, as well as the ship itself. A little energon can fix this, but the only way to get some presents certain challenges. He is even forced to trust an alien that helped get him into this mess. Now, can Smokescreen master the art of gambling and win big? And can Dirge, Ramjet and Astrotrain be kept at bay throughout all of this?

Note: This is technically a continuation of the previous episode „Child’s Play“. However, it is not considered a part two. Megatron is not in this episode.

48 32 „The Search for Alpha Trion“ Beth Bornstein 12. listopadu 1985 Připravuje se
Realizing that the Decepticons have capture his long lost love, Elita One, Optimus travels to Cybertron to rescue her. While traveling to Cybertron, Optimus is captured as well. Elita uses her special power to save him. But there’s a catch. Elita’s special power drains her of all her life force. Optimus takes her to Alpha Trion, hoping that he could save her before it’s too late. Meanwhile, Ironhide, Powerglide, and Inferno travel to Cybertron to find Optimus and reunite with familiar faces from their past such as Chromia, Firestar, and Moonracer while battling the Decepticons. Optimus disengages his power filter and uses it to revive Elita. Together, they return to their friends and turn the tide of battle against the Decepticons.
49 33 „Auto-Bop“ David Wise 13. listopadu 1985 Připravuje se
People are partying to music at a local dance club. They are really subtly being mind-controlled to obey Megatron’s orders. Soundwave, unsurprisingly, is overseeing this project. The Decepticon-controlled humans soon start seeming weird to casual observers prompting the Autobots to get involved. It will take Tracks, Blaster, Raul and other humans to undo this Decepticon plot. Can they take down Soundwave and find a way to break the mind control?

Note: Optimus Prime is not in this episode.

50 34 „Prime Target“ Flint Dille & Buzz Dixon 14. listopadu 1985 Připravuje se
Across the globe, one British hunter has amassed an impressive collection of dead animals. The desire for a challenge, though, has prompted him to set sights on the most challenging prey of all, Optimus Prime. However, this hunter is no fool and intends to confront his quarry on his own terms. A number of captured Autobots certainly provides the bait to lure Optimus in. Can the Autobot leader survive what awaits him in the hunter’s castle and save the day?
51 35 „The Girl Who Loved Powerglide“ David Wise 18. listopadu 1985 Připravuje se
Powerglide gets a lot more than he bargains for when he befriends a young woman named Astoria. Unfortunately, she is targeted by the Decepticons who desire to steal some kind of formula that her father was working on before he died. When Astoria is captured and taken to Megatron as a prisoner, Powerglide sets out to rescue her.
52 36 „Triple Takeover“ Larry Strauss 19. listopadu 1985 Připravuje se
After taking out Megatron and Starscream, Astrotrain and Blitzwing proceed to wreak havoc. The Triple Changers desire to take over Megatron’s leadership of the Decepticons and they would stop at nothing to get what they want. Their mad ambitions threaten to destroy both human and Autobot alike. The Autobots must restore order to the Decepticons‘ forces with the help of an unexpected ally.
53 37 „Sea Change“ Douglas Booth 20. listopadu 1985 Připravuje se
The evil Deceptitran has been making life miserable for an alien world and resistance efforts have been slow going. However, one female fighter’s encounter with Seaspray may help tip the scales. Head over heels in love, Seaspray is all-too happy to help her. Still, a bigger transformation than anything Transformers regularly do awaits him. Even then, is Seaspray up to the task of defeating Deceptitran?
54 38 „Hoist Goes Hollywood“ Earl Kress 21. listopadu 1985 Připravuje se
Hollywood productions don’t always run smoothly, and one case almost sees stuntmen in for real-life trouble. Fortunately, tragedy is averted in the nick of time by Hoist. Since mere thanks aren’t enough, Hoist now has a shot at being on the silver screen. Could Hollywood be ready for Hoist and his entourage Sunstreaker, Powerglide, Warpath and Tracks? More importantly, can they overcome a Decepticon plot involving Dirge and one of Wheeljack’s inventions? The answers may be more exciting than the movie itself.

Note: Optimus Prime is not in this episode.

55 39 „The Key to Vector Sigma, Part 1“ David Wise 25. listopadu 1985 Připravuje se
With the Stunticons (Motormaster, Dead end, Breakdown, Dragstrip, and Wildrider) at their disposal, the Decepticons hope to crush the Autobots once and for all. Problem is, the Stunticons will always be lifeless pieces of metal without the Cybertron-located Vector Sigma. Finding Vector Sigma isn’t really the challenge. Finding the Key is. Upon learning that something is up, the Autobots quickly jump into action and the search. It is practically a race to see who will be first to find the Key and use it to access Vector Sigma.
56 40 „The Key to Vector Sigma, Part 2“ David Wise 26. listopadu 1985 Připravuje se
With the Stunticons operational and the Key in hand, the situation is definitely in the Decepticons‘ favor. Most severe of all, the Key will allow Megatron to eliminate all organic life on Earth replacing it with technology. The Autobots need new allies the Aerialbots (Silverbolt, Air raid, Fireflight, Sky dive, and Slingshot) and quickly. Being unable to use Vector Sigma, though, complicates that idea. It will take sacrificing one life to give the Aerialbots‘ theirs. This episode reveals the Aerialbots and Stunticons combined modes: Superion and Menasor. On top of that, despite his status, Silverbolt has acrophobia.
57 41 „Masquerade“ Donald F. Glut 16. prosince 1985 Připravuje se
The Decepticons are up to something and a series of thefts by the Stunticons are related. The Stunticons themselves end up biting off more than they can chew against some Autobots and get locked up. The Autobots are still in the dark about Megatron’s latest plan, though, but there is a remedy from unsurprisingly Wheeljack. Advanced paint makes Optimus, Jazz, Mirage, Sideswipe and Windcharger look exactly like each of the Stunticons. The plan is infiltrate, learn about and foil Megatron’s plan. It won’t be easy to pass for the Stunticons while surrounded by Decepticons, though, especially when the real ones escape Autobot captivity.
58 42 „Trans-Europe Express“ David Wise 23. prosince 1985 Připravuje se
Autobots are suddenly Europe-bound for a charity race. They and every human driver including Augie Canay intend to win and leave the others in their dust. No one realizes that the Decepticons and the Stunticons are lurking about masterminding the whole thing. The Pearl of Bahoudin and Augie’s unique car play roles in their latest plot against Earth. The former is especially dangerous if in the wrong hands. It is ultimately up to Bumblebee, Bluestreak, Tracks and Augie to foil them and their plot.

Note: Optimus Prime is not in this episode.

59 43 „War Dawn“ David Wise 25. prosince 1985 Připravuje se
The Aerialbots are in trouble when they become trapped in the distant past of Cybertron via a time machine. There, they end up 9 million years in the past. In the distant past, the Aerialbots learn about how a gentle robot named Orion Pax was destined to become Optimus Prime. Back in the present, the Autobots are battling the Decepticons who have reactivated a headless Guardian robot. Returning to their own time, the Aerialbots form Superion to help their friends defeat the Guardian.
60 44 „Cosmic Rust“ Paul Davids 26. prosince 1985 Připravuje se
An ancient plague is causing trouble for the Autobots. It is called Cosmic Rust, a metallic plague that is caused by germs that devour Cybertronian alloys. To cure themselves of this plague, Optimus and his friends need Corrostop for it is the only known antidote for the Cosmic Rust. Although they used up all of the formula, they discover how to make more of the Corrostop. The only way to make more Corrostop is to scrape some of the formula from the Statue of Liberty. Once they acquire it, they will mass produce the formula. The Autobots battle and defeat the Decepticons and save Lady Liberty as well as get the antidote that they need to cure themselves of the plague.
61 45 „Kremzeek!“ David Wise 27. prosince 1985 Připravuje se
Routine matters accidentally result in Kremzeek, who is small, seemingly sentient and made of pure energy. However, this little guy proves to be rather annoying quickly and scrambles all but Optimus, Bumblebee, Blaster and Inferno. Worse, he proves to be exceedingly dangerous and the people of Japan are about to learn that firsthand. The four Autobots and a local scientist have to move it to counter this literally growing threat. Meanwhile, an energy magnet plays a role in the Decepticons‘ latest plan.
62 46 „Starscream’s Brigade“ Michael Charles Hill 7. ledna 1986 Připravuje se
Another failure to topple Megatron and a prompt island exile hardly deters Starscream. Abandoned World War II-era vehicles and stolen personality components provide the ‚tools‘ that he needs. In no time, the five Combaticons are online and serving Starscream. These five quickly prove formidable when they are apart and also when they are united in their giant robot mode which is named Bruticus. Can Megatron possibly overcome Starscream and Bruticus?
63 47 „The Revenge of Bruticus“ Larry Parr  8. ledna 1986 Připravuje se
The recent defeat has not dampened Starscream and the Combaticons‘ resolve, which spells bad news for everyone else. They tamper with the space bridge to bring Earth and the sun a lot closer together. All is indeed going well for Starscream, until the Combaticons start thinking for themselves. With Cybertron soon also in danger, a battle royal involving Optimus, Megatron and Bruticus awaits. Meanwhile, chaos on Earth leaves the Protectobots with their hands full.
64 48 „Aerial Assault“ Douglas Booth 10. ledna 1985 Připravuje se
Plans for an air fortress currently take up the Decepticons and Combaticons‘ time. An arms smuggler helps them ‚acquire‘ a Middle Eastern palace and airplanes essential to the plot. It’s rather complicated, but necessary to maintain secrecy as best as possible. Upon arriving into the region themselves, the Aerialbots try to take care of business. Slingshot and Sky Dive get into big trouble, but are saved by Hassan who has a personal stake in this situation. Will he be enough to help the Aerialbots come out on top?
65 49 „B.O.T.“ Earl Kress 9. ledna 1986 Připravuje se
The Combaticons pursue a personal agenda, which the Protectobots gladly interrupt. The only one to make it out in one piece, Swindle cuts his losses at the other Combaticons‘ expense by selling them off piece by piece. Megatron, however, wants all of the Combaticons back and gives Swindle proper motivation a timed bomb placed in his head. Racing against time, Swindle finds his efforts complicated by three college students and their B.O.T. science project. It turns out that they unknowingly used Brawl’s personality component, which not only makes B.O.T. ‚unique‘ it also makes it deadly dangerous. All this and another deadly Megatron plot against the Autobots, too.

 

Scramble City

Scramble City was released as an OVA (Original Video Animation) only in Japan in April 1986. It was created as a promotional video for the new line of Japan-exclusive ‚Scramble City‘ toys, taking place years directly after Season 2 during the early stages of construction on Autobot City.[1]

Beginning with a recap of the coming of the Transformers to Earth and the story of Devastator, the OVA then gets its original story underway, as the Autobots are shown to be in the midst of constructing the powerful „Scramble City“, overseen by their newest arrival,Ultra Magnus. The Decepticons have a new member of their own, a mini casstte named Ratbat. When the Decepticons learn of „Scramble City“, their combiner robots are deployed to attack, and a battle between them and their Autobot counterparts ensues, focusing on their „Scramble Power“ – the interchangeability of the individual limbs – to the extent that at one point, Breakdown of the Stunticons connects to Superion to damage him. At the OVA’s conclusion, Scramble City is activated and assumes its robot mode ofMetroplex to rout the Decepticons. However, from the ocean depths, the Decepticons‘ own city, Trypticon, rises.

The Transformers: The Movie (1986)

The Transformers: The Movie is a 1986 animated feature film. It was released in North America on August 8, 1986. Set to an upbeat rock music soundtrack, the movie has a decidedly darker tone than the television series, with detailed visuals in Toei Animation’s typical animated feature film styling. The film features several grand battles in which a handful of major characters meet their end.

The story takes place in 2005, twenty years after the events of the TV series‘ second season and serves as a bridge to the third season. Decepticon villains are more menacing, killing Ironhide, Ratchet, Prowl, Brawn, Windcharger and Wheeljack without hesitation.Optimus Prime dies following a battle with Megatron. Later, Megatron is reformed into Galvatron by Unicron, while Skywarp, Thundercracker, Shrapnel, Kickback and Bombshell are reformed as Cyclonus, Scourge and the Sweeps. Starscream is destroyed by Galvatron. Blaster gets four cassettes of his own like Soundwave known as Ramhorn, Steeljaw, Eject and Rewind; however, Soundwave gets a new cassette called Ratbat. At the end of the film, Hot Rod becomes Rodimus Prime and uses the Matrix of leadership to destroy Unicron. He then becomes the new leader of the Autobots.

Season 3 (1986–87)

Č. Díl Název Napsal Vydáno Titulky
66 1 „Five Faces of Darkness, Part 1“ Flint Dille 15. září 1986 Připravuje se
The Autobots have a new leader and his name is Rodimus Prime. Under Rodimus‘ leadership, the Autobots have freed their home planet of Cybertron from Decepticon control. But the Autobots‘ enemies set their sights set on them. When Spike, Kup, and Ultra Magnus are kidnapped by an unknown enemy, the Autobots suspect that the Decepticons are behind the kidnapping. But are the Decepticons really behind the kidnapping, or is it the work of some other sinister force?
67 2 „Five Faces of Darkness, Part 2“ Flint Dille September 16, 1986 Připravuje se
Rodimus enters the Matrix of Leadership to discover the identity of the ones who kidnapped Kup, Spike, and Ultra Magnus. Meanwhile, Cyclonus and Scourge retrieve their fallen leader, Galvatron to make matters worse. Now, the Autobots have both Decepticons and the Quintessons to deal with. But when the Autobots come to the rescue of their kidnapped friends, the Quintessons decide to blow up their home planet of Quintessa to try to prevent their enemies from escaping.
68 3 „Five Faces of Darkness, Part 3“ Flint Dille 17. září 1986 Připravuje se
In their attempt to destroy the Autobots, the Quintessons decide to form an unholy alliance with the Decepticons to complicate matters. Meanwhile, Rodimus and his friends end up on an unknown planet called Goo after the Quintessons destroyed their own home world of Quintessa. But what the Decepticons don’t know is that the Quintessons have no intention of keeping up their part of the bargain once they destroy the Autobots.
69 4 „Five Faces of Darkness, Part 4“ Flint Dille 18. září 1986 Připravuje se
Galvatron returns to assume his leadership of the Decepticons once more. He meets the Quintessons, who offer him a deal to help him destroy the Autobots. Meanwhile, Rodimus enters the Matrix, where he makes a discovery about the Quintessons. He discovers that the Quintessons are the creators of the Transformers on Cybertron millions of years ago. Now, the Quintessons‘ goal is to regain control of Cybertron and destroy every Transformer in the galaxy.
70 5 „Five Faces of Darkness, Part 5“ Flint Dille 19. září 1986 Připravuje se
The Autobots struggle to defend Cybertron and Earth from the Decepticons and the Quintessons, whose goal is to destroy the Transformers. While Metroplex battles Trypticon on Earth, Blitzwing makes a discovery about the Quintessons‘ true intentions, and the Autobots are forced to team up with Blitzwing to stop the Quintessons from destroying the Transformers. But do the Autobots have what it takes to defeat the race that played a part in their creation?
71 6 „The Killing Jar“ Michael Charles Hill & Joey Kurihara Piedra 29. září 1986 Připravuje se
Ultra Magnus, Cyclonus, Wreck-Gar and Marissa Faireborn are captured by a Quintesson scientist for his experiments in behavioral study. However, the Transformers, Marissa, and the Quintesson scientist become trapped in some kind of negative universe, where they are forced to work together to escape from their predicament.
72 7 „Chaos“ Paul Davids 30. září 1986 Připravuje se
The Decepticons create some sort of experimental weapon and they plan to use it against the Autobots. But the Decepticons are the least of their worries. The monstrous Chaos has awakened and Kup must overcome his fears of this ferocious beast to help his friends destroy the Decepticons‘ new weapon.

Note: Rodimus Prime is not in this episode.

73 8 „Dark Awakening“ Antoni Zalewski 1. října 1986 Připravuje se
Optimus Prime returns from the grave to lead the Autobots once again. Upon seeing his mentor again, Rodimus Prime returns the Matrix of Leadership to Optimus, reverting to carefree Hot Rod once again. But things turn ugly when it becomes clear that this is not the same Optimus Prime they once knew. He has been secretly reprogrammed to lead every Autobot into a deadly trap. Eventually, the Autobots will discover who brought Optimus back to life and why.
74 9 „Starscream’s Ghost“ Megeen McLaughlin 2. října 1986 Připravuje se
Octane, a Decepticon traitor, is on the run and the Decepticons are pursuing him across the galaxy. Despite Sandstorm’s help, there is little protection that the Autobots can actually offer him. Then, Octane takes refuge in some kind of ancient Decepticon crypt on Cybertron, where he encounters the vengeful ghost of his former comrade, Starscream, who is scheming to seek his revenge against Galvatron for destroying him. The conniving villain secretly conspires with Octane to destroy their former leader once and for all.

Note: This episode takes place after Thief in the Night and Fight or Flee.

75 10 „Thief in the Night“ Paul Davids 6. října 1986 Připravuje se
Desperate for power, Octane and Trypticon secretly conspire with Abdul Fakkadi to steal monuments from around the world. But when the Autobots are blamed for the theft, they must find them and return them to their rightful places. To make matters worse, the Decepticons double cross Fakkadi and take over his country. But can they prove their innocence and defeat the Decepticons?
76 11 „Forever Is a Long Time Coming“ Gerry Conway & Carla Conway 8. října 1986 Připravuje se
The Quintessons construct a time machine to try to stop the Autobot Rebellion in the past, intending to change history forever. But when five of the Autobots are trapped in the past, the Autobots in the present are forced to work with the Quintessons to save the universe when their meddling with the past threatens to jeopardize the stability of reality itself. But can they succeed in rescuing their missing friends and returning A-3 (Alpha Trion), the leader of the Autobot Rebellion to his time?

Note: The Decepticons are not in this episode.

77 12 „Surprise Party“ Steve Mitchell & Barbara Petty 9. října 1986 Připravuje se
Daniel and Wheelie travel to an Autobot records asteroid to find out the date of Ultra Magnus‘ origin so they can throw him a surprise birthday party. Unfortunately, they get into trouble when they are captured by the Decepticons who set the asteroid on a collision course with Cybertron and only the Autobots can rescue their friends.
78 13 „Madman’s Paradise“ Craig Rand 13. října 1986 Připravuje se
Daniel and Grimlock are accidentally transported to another dimension when they enter an ancient chamber. There, they end up on a world called Menonia, where they encounter the mysterious Red Wizard. But this wizard may not be what he seems.

Note: The Decepticons are not in this episode.

79 14 „Carnage in C-Minor“ Buzz Dixon 14. října 1986 Připravuje se
On an alien world, Galvatron hatches a vile plot against the Autobots. The conniving villain steals the power of 3 peaceful harmonics and he intends to use it to destroy Metroplex. To stop Galvatron and foil his plot, the Autobots and their new friends on that alien planet must join forces to stop him from destroying Metroplex.

Note: Rodimus Prime is not in this episode.

80 15 „Fight or Flee“ Tony Cinciripini & Larry Leahy 15. října 1986 Připravuje se
The Decepticons arrive on a planet that is inhabited by Autobot pacifists. There, they invade the planet and enslave its inhabitants. To stop the Decepticons, the Autobots gain an ally of their own named Sandstorm. But can the Autobots stop the Decepticons before they could use Paradron’s resources to attack Cybertron?
81 16 „Webworld“ Len Wein & Diane Duane 20. října 1986 Připravuje se
Cyclonus tricks Galvatron into going to an alien planet that happens to be an asylum for the delusional and the insane. There, the doctors begin Galvatron’s treatment, hoping that they can cure him of his own madness. But when their attempts to cure Galvatron fail, they decide to initiate an operation that threatens to destroy Galvatron’s mind, reducing him to a shell of his former self.

Note: Rodimus Prime is not in this episode.

82 17 „Ghost in the Machine“ Michael Charles Hill & Joey Kurihara Piedra 21. října 1986 Připravuje se
Starscream is up to his devious tricks as usual. But this time, the sly Decepticon is in possession of Scourge’s body. He also strikes a sinister bargain with the head of Unicron to be given a new body of his own as well. The Chaos Bringer agrees to give Starscream his new body, but only after he performs 3 labors. Possessing Scourge’s body, Starscream forces Scourge to help him steal Metroplex’s eyes and Trypticon’s transformation cog. Can the Autobots find a way to foil Starscream’s plan?

Note: This episode takes place after Starscream’s Ghost.

83 18 „The Dweller in the Depths“ Paul Dini 30. října 1986 Připravuje se
In their attempt to destroy the Transformers, the Quintessons decide to trick the Decepticons into awakening an ancient horror from it slumber deep within Cybertron’s surface. That ancient horror is the Dweller, a vampire-like creature that has the capability of draining robots of their energy. The Dweller targets the Autobots and the Decepticons, turning some of their forces into energy vampires as well, and threatens to drain the energy from Cybertron’s power core. Can the Autobots stop this beast from draining their home planet completely dry?
84 19 „Nightmare Planet“ Beth Bornstein 31. října 1986 Připravuje se
Daniel is troubled by recurring dreams of being chased by a gigantic version of Galvatron. Meanwhile, the Autobots become trapped in a nightmare fantasy world, where they are force to team up with the Predacons to escape their predicament when they discover that their weapons have no effect on the monsters that they encounter. But will the Transformers be able to figure out who’s behind Daniel’s bad dreams and why?
85 20 „The Ultimate Weapon“ Arthur Byron Cover 10. listopadu 1986 Připravuje se
First Aid is having doubts about being a member of the Autobots after Swindle steals Metroplex’s transformation cog for Galvatron.
86 21 „The Quintesson Journal“ Richard Merwin 11. listopadu 1986 Připravuje se
Knowing of a destructive war between 2 alien planets, the Autobots decide to broker a peace treaty between both worlds. They also find the journal that once belonged to the Quintessons. Unfortunately, the Quintessons want it back and they try to keep the Autobots from discovering its secrets. The Autobots must keep the journal from falling back into the Quintessons‘ dirty tentacles and they must discover why the journal is so important to the Quintesson race.

Note: This episode takes place after The Big Broadcast of 2006.

87 22 „The Big Broadcast of 2006“ Michael Reaves 12. listopadu 1986 Připravuje se
A Quintesson mind trick that is played on the Junkions plunges the entire universe into chaos. It appears that the Quintessons desire to distract their enemies from the one thing they desire, a long lost alien journal that contains all their deadly secrets.
88 23 „Only Human“ Susan K. Williams 13. listopadu 1986 Připravuje se
Victor Drath has had enough of the Autobots ruining his plans. He secures help from a mysterious man named Old Snake in making for the beginning of a deadly plot against Autobot City. A sneak attack disables Rodimus and his comrades. Then, they are surprised to wake up in artificial human bodies. Drath and Old Snake intend to finish them off and strike the city with the Autobots‘ own robotic bodies. Lacking their usual weapons and abilities, the Autobots must get by as humans and foil their enemies‘ plot to destroy Autobot City in order to regain their bodies.

Note: The Decepticons are not in this episode. Old Snake apparently is the former and older version of Cobra Commander from sister show G.I. Joe. He does the Cobra cry but coughs at the end of the episode

89 24 „Grimlock’s New Brain“ Paul Davids 14. listopadu 1986 Připravuje se
Grimlock becomes super smart while helping his Autobot friends deal with a problem that involves anti-electrons. Meanwhile, the Decepticons travel to the head of Unicron to find more of the anti-electrons that they need to destroy the Autobots. To help his friends, Grimlock gives life to the Technobots in order to battle Galvatron’s deadly allies, the Terrorcons.
90 25 „Money Is Everything“ Gerry Conway & Carla Conway 17. listopadu 1986 Připravuje se
The conniving Dirk Manus runs into a lot of trouble from Marissa Faireborn and the Technobots. While Dirk is in custody, it is revealed that he somehow got a hold of a dangerous weapon and intended to sell it to the highest bidder. It also turns out that the Quintessons expressed the most interest in it, but they didn’t pay for it. Now, Marissa, the Technobots, and Dirk need to get the weapon back from the Quintessons before it’s too late.

Note: Rodimus Prime and Galvatron are not in this episode.

91 26 „Call of the Primitives“ Donald F. Glut 18. listopadu 1986 Připravuje se
The evil genius known as Primacron has plans for universal conquest. His means of making his dream come true gives life to Tornadron, a cloud-like entity who would destroy every Transformer and whatever else gets in his way. Now, Grimlock must stop Tornedron from destroying his friends and enemies alike.
92 27 „The Burden Hardest to Bear“ Michael Charles Hill 19. listopadu 1986 Připravuje se
Rodimus is feeling the pressures of leadership. But when he is attacked by the Decepticons, they steal the Matrix of Leadership. As a result, he reverts to carefree Hot Rod once again. As Hot Rod, he does not want the Matrix back. Eventually, Hot Rod will realize his obligation if he is to defeat a mutated Scourge to regain the Matrix.

Note: This episode features a partial recreation of a scene from the film The Yakuza, in which Hot Rod attends a Kendo class where a sensei tells his student to ‚expect nothing‘ when he is defeated in a sparring match. The sensei then explains the philosophy to Hot Rod, which leads in part to his reconciliation with his obligations as the bearer of the Matrix.

93 28 „The Face of the Nijika“ Mary Skrenes & Steve Skeates 20. listopadu 1986 Připravuje se
While battling Decepticon and Quintesson forces, the Autobots end up on an unknown alien world. There, they meet the natives of this world who have been imprisoned by the Quintessons for a long time. But when Perceptor goes missing, the other Autobots must find him before the Quintessons do and free the natives from their imprisonment.
94 29 „The Return of Optimus Prime, Part 1“ Story: Cherie Wilkerson & Marv Wolfman
Teleplay: Michael Charles Hill
24. listopadu 1987 Připravuje se
An embittered scientist and his partner decide to use Optimus Prime’s lifeless body to lure the Autobots into a trap. There, they infect Ultra Magnus and the other Autobots with a deadly plague that pits Autobot against Autobot. But soon, the infection spreads across the galaxy, infecting the Decepticons, the human race, and aliens across the universe as well. Unless a cure is found, no one is safe from the outbreak of the Hate Plague. But can Sky Lynx and a lone Quintesson restore life to Optimus Prime, hoping that he can find a cure for the infection?
95 30 „The Return of Optimus Prime, Part 2“ Story: Cherie Wilkerson & Marv Wolfman
Teleplay: Michael Charles Hill
25. listopadu 1987 Připravuje se
Sky Lynx and the Quintesson succeed in restoring Optimus Prime to life, hoping he can find a cure for the Hate Plague. Back from the dead once again, Optimus leads a handful of uninfected Autobots in a desperate bid to recover the Matrix of Leadership, hoping that an answer can be found. But to save the universe, Optimus is forced to form an alliance with Galvatron to retrieve an experimental heat resistant metal that shields its user from the Hate Plague’s effects. But can Optimus get the Matrix from an infected Rodimus Prime to find the cure for the Hate Plague, or is it too late for the galaxy?

Season 4’s title sequence was made of parts from the others and TV commercials with Season 3 music.

Season 4 (1987)

Č. Díl Název Napsal Vydáno Titulky
96 1 „The Rebirth, Part 1“ David Wise 9. listopadu 1987 Připravuje se
The Decepticons decide to steal the key to the Plasma Energy Chamber, the forge where the original Autobots were created millions of years ago. The Autobots regain the key, but a volt of Plasma Energy strikes their ship, sending them millions of miles into space. They crash land on a distant planet called Nebulos, where they are captured by a band of rebels who fear that the Autobots are controlled by their mortal enemy, the merciless Hive. But after the Decepticons arrive on their planet and wage a brutal battle, taking five of the Autobots captive, the Nebulans agree to help the remaining Autobots. With his son, Daniel wounded, Spike attempts to merge the Autobots and the Nebulans into a new breed of Transformers known only as the Headmasters.
97 2 „The Rebirth, Part 2“ David Wise 10. listopadu 1987 Připravuje se
The operation to merge the Autobots and Nebulans into Headmasters proves to be a success when they go to rescue their captured friends. But the Decepticons join forces with the Hive to become Decepticon Headmasters and Targetmasters. While on Cybertron, Optimus Prime merges with Vector Sigma and discovers the deadly secret of Plasma Energy. Optimus discovers that Plasma Energy can destroy machines, robots, even entire stars. But this information may have come too late. Zarak, evil leader of the Hive, succeeds in turning the Hive’s entire city into a Decepticon super robot, the most powerful ever created, the deadly Scorponok.
98 3 „The Rebirth, Part 3“ David Wise 11. listopadu 1987 Připravuje se
With his son, Daniel and his friends, the Autobots captured, Spike finds a way to stop the Decepticons once and for all. The answer to saving his son and friends lies in the lost city of the Hive. With the help of Cerebros, Spike changes the lost city into an Autobot Headmaster named Fortress Maximus. Unfortunately, Galvatron opens the Plasma Energy Chamber and its energy overloads the Autobots as well as Earth’s sun, causing it to go nova. Now, Spike is the only one who can save the Autobots and the universe by shutting down the chamber.

This is the end of the American series. The Transformers continued in Japan as Transformers: The Headmasters with 35 new episodes; however, it ignores the events of „The Rebirth“ and is set in a different continuity. A fifth season was aired but consisted entirely of re-runs of previous episodes being told as stories by Powermaster Optimus Prime.

Přesunout se na začátek