Želvy Ninja (2014)

Akční / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2014, 101 min
Režie: Jonathan Liebesman, Chad Van De Keere
Scénář: Josh Appelbaum, André Nemec, Evan Daugherty
Kamera: Lula Carvalho
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Megan Fox, Jeremy Howard, Will Arnett, Jesse McCartney, Whoopi Goldberg, Jason Marsden, Greg Cipes, a další.

Krutý Trhač a jeho klan Foot terorizují město New York a jediný kdo se jim dokáže postavit, jsou zmutované želvy, ovládající dokonale svoje zbraně i umění ninjutsu. Jejich poklidný a skrytý život však naruší vlezlá reportérka April O’Neil, která čmuchá kolem podivných krádeží, aby získala slušnou reportáž pro svůj kanál 6. Při jedné z těchto krádeží zahlédne pachatele z Foot klanu i jejich protivníky. To odstartuje sled událostí při kterých se dozví jak kdysi dávno zemřel její milovaný otec, jak hodlá Trhač ovládnout město i tajemství želvích hrdinů se kterýma má společného víc, než si myslí. Nářezová akce může začít.

Mají jména slovutných italských renesančních umělců, ale vynikají ve zcela jiném oboru. Jsou zelení, obrovští, silní a tak trochu jako obrněný tank. Želvy Ninja, fenomén, který dokázal pobláznit celý svět už před třiceti lety v podobě černobílého komiksu se nyní vrací v barvě jako celovečerní film. Jako malej jsem je žral, všechno co mělo na sobě motiv želv jsem musel mít, a každej tejden jsem stepoval u televize očekávajíc další lekci ninjutsu. Je tedy nejspíš jasné, že tenhle pokus jsem si nemohl nechat ujít. Výsledek mě ale tak trochu zklamal, jak jsem ostatně očekával.

Fakt, že v tom má prsty Michael Bay, který mi tak dokonale zprznil Transformers, je zárukou skvělých efektů a akce, ale vyprávět smysluplný příběh je nad jeho síly. S tím jsem tenhle film pouštěl, a proto jsem asi nebyl tak znechucen jako mnozí jiní. Příběh je skutečně nulový. Uvedení do děje – náhodné setkání – vyčůraný plán hlavních záporáků, který je nutno překazit – hrdinové v ohrožení – velkolepé finále. Tak by se dal shrnou celý scénář, který je jalový, bez chuti a plný trapně vyznívajících situací a hlášek našich želv. Verze zrodu obřích mutantů je i na komiks trochu přitažená za vlasy a zasmál jsem se asi jenom dvakrát a to ve chvíli, kdy se všichni čtyři snažili ve stejný okamžik procpat otvorem kanalizačního potrubí a při bravurní rapové scéně ve výtahu. Co se samotných mutantů týče, kupodivu se mi líbí jejich real zpracování. Nejsou identičtí, všichni čtyři mají nezaměnitelné rysy a šlo by je rozeznat i bez nezbytných barevných pásek. Musím taky vyzdvihnout detaily jejich oblečení a různých doplňků.
Donatello je vysoký, ale subtilnější, vědec ohánějící se svou bō a tahající s sebou vše potřebné. Řekl bych, že i ty solární panelky, které má kolem pasu mají jistojistě svůj účel.

Nejmenší, ale nejrozpustilejší Michelangelo s nunchaky je typický teenager. Evidentně ujíždí na rapu a odpovídá tomu i jeho značně zašlý ohoz. Dostaly mě boty značky Fila. Ve filmu má spoustu hlášek, který bohužel pro něj, psal totální kretén.

Největší je ranař Rafael (odjakživa můj oblíbenec), který vládne dýkama sai. Chvíli jsem měl pocit, že jeho charakter jasně vede, dostal i trochu důležitější roli, než ostatní. Jeho hlášky byly lehce přepálené a občas rádoby a nuceně drsné, ale furt na tom byl nejlíp. Ovšem v momentě, kdy se téměř na konci filmu vyblil ze svých emocí (předpokládám, že to filmaři zamýšleli jako vtip) jsem měl chuť zvracet já. Na jeho vzhledu bych ocenil robustnost, bojovou suknici, rozmlácené sluneční brýle a ožmoulané párátko v hubě.

A posledním členem téhle bandy je Leonardo. Tvůrci mu dali, jako vůdci, asi nejinteligentnější výraz. Občas ale umí překvapit svou spontánností (viz scéna ve výtahu, kde všechny své parťáky jasně přehrává). Jeho „oblečení“ odpovídá nejspíš starým samurajům.

Dostáváme se k April O’Neil. Bohužel, herecký výkon, všemi zbožňované Megan Fox je ubohý. Jelikož nehodnotím filmy koulema, musím konstatovat, že se slečna Foxová prodivila a proslzela celým dílem. Nic, co by nezvládl průměrný komparz. Animované želvy (nikoliv však jejich mistr) jsou na tom o trochu lépe. I když velmi často žvaní kraviny, dělají to přesvědčivě. Trhač zase vyvolává všechno jenom ne respekt a strach. Kde jsou ty časy, kdy si vystačil jenom s obyčejným brněním a maskou přes držku. Bay na vás prostě vyskakuje z každé scény.

Co se akce týče, ubral bych neustálého hopsání/přemetů a přidal více scén, kde želvy používají zbraně a skutečně bojují. Výbuchy, pády, divoké honičky, dynamická kamera, toho všeho si ve filmu užijete až až a nejspíš je to to jediné, co mě udrželo vzhůru.Asi nejlepší scéna z filmu. Nuda ve výtahu, která vyústí v naprosto nečekanou beatboxovou show. Detaily, včetně nápisů na levé straně, či obličeje a chování nudících se želv, korunuje MC Mickey a především Leonardo, který nejdéle odolává a na němž se v tenhle moment animátoři skutečně vyřádili.

Želvy Ninja (2014)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat