Iron Man (2008)

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný
USA, 2008, 126 min
Režie: Jon Favreau
Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Leslie Bibb, Shaun Toub, Faran Tahir, Clark Gregg a další.

Další z marvelovských hrdinů má svůj vlastní film, a nutno podotknout, že velmi zdařilý. Je třeba brát v úvahu, že se jedná o komiksovou adaptaci a tak jsou některé skutečnosti i scény trochu přitažené za vlasy, ovšem v tomto případě to tvůrci naštěstí nepřehnali. Komiks jsem nikdy nečetl, takže nemůžu hodnotit, jak moc se filmaři drží předlohy, ale výsledek mě uspokojil. Unesený génius a vlastník firmy na výrobu zbraní, Tony Stark, vymyslí ve svém zajetí způsob jak se dostat ven. Je jím kovové brnění, které má oproti jeho středověké verzi podstatně víc vychytávek. Unik se arogantnímu Starkovi zdaří a jeho nechtěný pobyt mezi teroristy zpřehází systém hodnot. Voilá, Ironman je na světě. Ne všichni mu ale fandí a ve zbraňovém průmyslu se točí až příliš mnoho peněz. Tonyho změna chování i přesvědčení ale není všem po vůli a je tedy nutné si zjednat pořádek.

Stark nemá mnoho opravdu dobrých přátel, jedním z nich je podplukovník Rhodes, který prakticky slouží jenom k tomu, aby žehlil jeho průsery na vyšších místech. Věrná sekretářka Pepper Potts, která vyprovází slečny na jednu noc, vynáší odpadky a obstarává všechno kolem kolosu zvaného Stark Industries (Gwyneth Paltrow zrovna nemusím, ale zkousnul jsem ji). Dále JARVIS, občas trochu uštěpačná AI, jenž Starkovi skvěle sekunduje a pár malých pomocných robotů, jakým je např. Moula (vskutku zábavná role a mistrovsky zvládnutá). Robert Downey Jr. je pro roli Tony Starka jako dělaný a není to jenom tím, že je to můj oblíbenec. Dokáže perfektně skloubit elegantního miliardáře s trochu šíleným  geniálním fyzikem. Rhodes mi nebyl příliš sympatický a slečna Pottsová mi přišla občas až nepříjemně hysterická.

Je fajn, že se film nebere vůbec vážně, a tak vás čeká dostatek inteligentního humoru, trefných hlášek i  rozcuchaného Starka, který to celé vlastně se svou AI i kovovými pomocníky (Ironmana počítaje) táhne.

Jako milovník mechů jsem ale spíše čekal na herecký výkon samotného kovového obleku. Chvíle, kdy se ta rudozlatá nádhera skládá s chirurgickou přesností do sebe, nebo když jeho majitel přistává do prašné země, mechanické zvuky i trochu těžkopádný pohyb, geniálně strohá maska i samotná silueta (btw. mnohem většího chlapa, než Downey je)… jednoduše mnohonásobný orgasmus. Když k tomu připočtete skvělé bojové scény, kterých mohlo být ale mnohem víc, a nářezovou hudbu, nelze jinak, než doporučit. A teď když dovolíte, musím si odskočit…

Iron Man (2008)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat